Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Publikováno 19. 2. 2016 | 21:35 | Tomáš Hajduk

Dave a Pat navštívili oblíbená místa Davida Bowieho v L.A.

Oba členové Foo Fighters spolu zasedli do mohutného Fordu Bronco, rozbalili balíček chipsů a v desetiminutovém klipu pro server Playboy.com objeli oblíbená místa britské hudební ikony v jednom z nejvýznamnějších světových center kultury.

Během povídání si dvojice znovu připomněla jak moc bylo Bowieho dílo zásadní inspirací pro jejich tvůrčí snažení, působiště v Nirvaně nevyjímaje. Řeč je samozřejmě zejména o předělávce The Man Who Sold The World, titulní písni z Bowieho třetí studiovky, kterou jako vhodnou variantu pro setlist koncertu MTV Unplugged navrhl Pat Smear. “Mám za to, že šlo o můj nápad. Seděli jsme u Kurta v obýváku, procházeli jeho kolekci alb a když řekl ‘vyberme něco pro unplugged koncert,’ došlo i na pokusy s Davidem Bowiem. Na tuhle skladbu jsem mu tehdy řekl jenom ‘ku*va, to je ono, tohle prostě musíme zahrát’,” prozradil sám kytarista. Totožnou píseň členové někdejší Nirvany mimochodem předvedli (spolu se zpěvákem Beckem) i na nedávné zahřívací párty letošních cen Grammy.

Zatímco Pat v následující části rozhovoru přiznal, že se s Bowiem jinak potkal jen v době, kdy jej spolu s Darbym Crashem (někdejším kolegou z Germs) sledovali při toulkách městem, sbírali nedopalky jeho cigaret a za stěrače jeho VW brouka mu strkali texty svých písní, Dave Grohl mohl poodhalit zkušenosti přeci jen konkrétnější. Ty se, kromě jeho účasti na zpěvákově albu Heathen (kytarové party v I’ve Been Waiting for You), obzvláště dotýkaly společného setkání při Bowieho koncertní oslavě 50. narozenin. “Hráli jsme mu s Foo Fighters v devadesátým sedmým v Madison Square Garden, a to bylo taky naposledy, co jsme se potkali,” popisoval ve videu Dave.

O chvilku později však přiznal, že ještě před pár lety měl zájem s ním opět navázat spolupráci – konkrétně na skladbě pro blíže nespecifikovaný filmový projekt: “Bylo to před dvěma roky. Napadlo mě, že nejprve složím hudbu a zpěv poté nechám na někom jiném. Přemýšlel jsem, že oslovím Davida, což jsem taky přes e-mail udělal. Odpovědi jsem se dočkal hned druhého dne: ‘Dave, film jsem viděl a abych byl upřímný, fakt to není nic pro mě.’ Když jsem mu teda vzápětí i přesto poděkoval a napsal, že se nic neděje, přišla od něj ještě jedna věta: ‘Fajn, máme vyřešeno. Na*er si.’ Ani trochu mi nebylo jasný, jak to mám vzít,” přiblížil vzájemnou, neobyčejnou komunikaci. Tím ale tehdejší výměna zpráv podle Grohla neskončila: “Zkusil jsem mu napsat: ‘Dobrá, tak uvidíme co se naskytne v následujících šestnácti letech’ a on okamžitě zareagoval – ‘Nepravděpodobné.’ Ok, řekl jsem si a kontroval: ‘Takže už žádný narozeninový akce v Madison Square Garden?’ ‘Už žádné narozeniny, vyčerpal jsem je,’ zněla odpověď. ‘Ale byla to vážně skvělá noc, že ano?’ dodal ještě o moment později. Až do jeho nedávný smrti jsem o tom nepřemejšlel, ale teď si říkám, jestli ta slova o narozeninách už tehdy myslel vážně. Jsem z toho celej vedle. Ale kdo ví, ty jeho maily.. v březnu se třeba ozval a přál mi šťastnej novej rok..” doplnil s úsměvem.

Co se týče navštívených lokací, Grohl se Smearem se v průběhu klipu nemohli nezastavit u někdejšího Bowieho domu na Doheny Drive, absolvovali i krátký pokec u dlouholeté parťačky Joan Jett, která od britského rodáka bydlela jen o ulici vedle. Nezapomněli ani na English Disco, původní klub a později uměleckou galerii diskžokeje Rodneyho Bingenheimera (vzpomenete si na epizodu Sonic Highways?) či slavný Rainbow Bar & Grill, hudební mekku heavy metalové a (glam) rockové scény.

Video v celé délce naleznete v úvodu tohoto článku.

 

Titulní foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑