Podpořte nezávislý Deník N

Dave Grohl

Dave GrohlRodné jméno: David Eric Grohl
Datum narození: 14. ledna 1969
Místo narození: Warren, Ohio, USA
Rodinný stav: ženatý
Dřívější skupiny: Scream, Nirvana, Late!, Queens of the Stone Age
Nástroje: aktustická kytara, elektrická kytara, baskytara, bicí, perkuse

Dave Grohl se narodil 14. ledna 1969 v americkém Warrenu ve státě Ohio, ještě jako dítě se však s rodinou stěhuje do Springfieldu ve Virginii, na předměstí Washingtonu. Krátce po šestých narozeninách se rozvádí jeho rodiče, dále pak vyrůstá se svou matkou.

Ve svých dvanácti se Dave začíná učit hře na kytaru. Samotné hodiny ho velice unavují, dalšímu zdokonalování se tak věnuje s přáteli, hraním v různých kapelách. O rok později, kdy se svou sestrou tráví léto u své sestřenice Tracy v Evanstonu, se seznamuje s punk rockem – sestřenice je s sebou bere na vystoupení několika punkových kapel. Svůj úplně první koncert pak Dave vidí v roce 1982 ve sportu baru Cubby Bear v Chicagu, kdy navštíví vystoupení Naked Raygun: „Od tohoto momentu jsme nejeli nic jiného než punk,“ popisuje později Dave. „Vrátili jsme se domů, koupili magazín Maximumrocknroll a snažili se na všechno přijít.“

Ve Virginii Grohl nastupuje do prvního ročníku na Thomas Jefferson High School, kde se dokonce stává místopředsedou své třídy (ke zvolení do funkce mu mimo jiné pomáhá i několik, přes školní rozhlas odehraných písní). Moc kladných momentů však Davea při studiu neprovází – hodně doplácí na oblíbenou marihuanu, která postupně začíná ovlivňovat jeho známky. Když je pak jasné, že svůj prospěch už nezvládne zlepšit, po dohodě se svou matkou přestupuje na Bishop Ireton High School v Alexandrii. Zde nejprve opakuje první ročník, nakonec na škole ale znovu vydrží jen po dva roky. S dokončeným druhým ročníkem přestupuje ještě jednou – na Annandale High School.

Za svých studií Dave hraje hned s několika školními kapelami. Během vystupování s Freak Baby se učí hře na bicí a krátce poté, co skupina vyhodí svého baskytaristu, přechází na pozici bubeníka. Kapela po změnách mění své jméno na Mission Impossible, Dave s nimi po několik následujících let svou hru postupně zdokonaluje. Jako o velkém vzoru v této době hovoří o Johnu Bonhamovi, jeho logo si nechává i vytetovat na své zápěstí. Mission Impossible se krátce před svým rozpadem ještě jednou přejmenovávají na Fast, po vzájemném rozchodu se Dave připojuje k hardcore punkové formaci Dain Bramage.

Spoustu inspirace získává ve washingtonském klubu 9:30: „Byl jsem tam snad stokrát. S každou návštěvou nadšený a pokaždé zklamaný blížící se zavíračkou. Strávil jsem tam svá teenagerská léta a některá vystoupení změnila můj život.“

Vedle Foo Fighters se Grohl věnuje celé řadě vedlejších projektů – kromě metalového Probotu (deska vyšla v roce 2004) zakládá v červenci 2009 spolu s Joshem Hommem (Queens of the Stone Age) a John Paul Jonesem (Led Zeppelin) uskupení Them Crooked Vultures. Trio spolu hraje několik koncertů a 16. listopadu 2009 vydává studiové album.

Za přínos v oblasti kultury se Dave Grohl pyšní několika oceněními – v rodném Warrenu v Ohiu po něm kupříkladu najdeme pojmenovanou ulici (David Grohl Alley) či obří, více než čtyřsetkilové paličky vystavěné na jeho počest. Kromě hudebních zásluh je známý také jako zastánce práv homosexuálů (přímo podporuje organizaci whiteknot.org), odpůrce drog či příznivec Demokratické strany a Barracka Obamy.

Dave je podruhé ženatý – se svou první ženou, fotografkou Jennifer Youngblood žil v letech 1993 – 1997, se současnou manželkou Jordyn Blum uzavřel sňatek 2. srpna 2003 v Los Angeles. S Jordyn mají tři děti, dcery Violet Maye (narozena 15. dubna 2006), Harper Willow (narozena 17. dubna 2009) a Ophelii Saint (narozena 1. srpna 2014).


Nahoru ↑