Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Rozhovory Dave Grohl při vystoupení Foo Fighters v Rize (21. 6. 2017)

Publikováno 23. 6. 2017 | 22:21 | Tomáš Hajduk

0

Dave před Glastonbury: “Je to víc než jen hudební festival.”

Až na dva dny to bude devatenáct let. Právě takový časový úsek dělí dvě vystoupení Foo Fighters na slavném Glastonbury. O velkolepém sobotním návratu na hlavní scénu poblíž vesničky Pilton, plánovaných překvapeních pro dorazivší fanoušky nebo také o prvních impulzech nedávno oznámeného alba, si Dave Grohl popovídal s redaktorem britského The Guardian.

Zdravím, Dave. Jak se vede?
V pohodě. Jak tobě?

Je mi horko, abych řekl pravdu. Máme tady slušné teplo.
Já se pohybuji v Lotyšsku. Před pár dny jsem se každopádně dočetl, že by letošní Glastonbury mělo být nejteplejším v historii. Je to vůbec možné? Nedovedu si to představit! Mně osobně ale rozpálená a propocená show vyhovuje, takže se nemůžu dočkat.

Dave Grohl při vystoupení Foo Fighters v Rize (21. 6. 2017)

Do konce června máte na programu dalších šest festivalů, o Glasto ale hodně umělců hovoří jako o něčem speciálním a magickém. Je to fráze, která se jenom tak říká novinářům nebo je na tom něco pravdy?
Festivaly v Británii a Evropě máme procestované, vylámali jsme si na nich zuby. Glastonbury nám však uniklo – řekl bych, že jsme byli příliš zaneprázdnění Readingem, kde se po dvanáct let hrálo každoročně.

Povedlo se to jenom v devadesátém osmém. Počasí nebylo ideální a náš set se tloukl s nějakým zápasem mistrovství světa nebo co. Asi jako kdysi v Dánsku, ještě s Nirvanou. Tam všechno dokonce pozdrželi, neboť jejich země hrála fotbalové finále. Každopádně, Glasto se znovu nasmlouvalo pro rok 2015 a rozhovory probíhaly stejném duchu: ‘Bude to největší úspěch, vrchol vaší kariéry.’

A pak …
Zlomil jsem si svojí podělanou nohu! Neunikli mi Florence + the Machine, když hráli svou verzi Times Like These .. To bylo pro mne opravdu emotivní. Nejenom, že šlo o krásné gesto, nemohl jsem zkrátka uvěřit tomu, že nám vystoupení uniklo z tak směšného důvodu. Teď jsme ale zpátky!

Glastonbury je víc než show. Významem je ten koncert úplně jinde, než kterýkoliv, co jsme odehráli. Je to osobní. Víc než jenom hudební festival. Nádherné setkání lidských bytostí, jež tam všechny jsou z krásného důvodu.

Nechodil jsi během posledních týdnů obzvlášť opatrně?
No.. Když se nyní přiblížím k hraně pódia, zastavím se.

Dave Grohl během vystoupení Foo Fighters v Helsinkách (19. 6. 2017)

Útěcha po odvolaném vystoupení? Kopec sladkého pečiva od popové ikony

Takříkajíc splněno už Foo’s mohli mít před čtyřiadvaceti měsíci, tehdejší účast však nemilosrdně zhatila frontmanova “letecká chvilka” během koncertu ve švédském Göteborgu. Obří pětidenní program tak Grohl nakonec trávil jen jako vzdálený divák, s pozorností od Lionela Richieho po svém boku.

Pokud bys měl ve svých rukách volbu legendy pro slot v neděli odpoledne, kdo by byl tvým favoritem?
Inu.. Stalo se to krátce po operaci nohy. Pobýval jsem v londýnském hotelu Grosvenor, když za mnou jednou odpoledne přišla žena a řekla: ‘Doručili ti ten největší koš muffinů, jaký jsem kdy viděla!’ A ono vážně – stála přede mnou tak dva metry vysoká zásoba. Určitě jich muselo být šest tisíc. K hromadě byla v jednom místě přiložená kartička se vzkazem: ‘Ta noha mne mrzí, stejně jako Glastonbury. Ať je brzy líp. PTO.’

‘Od koho to, do háje, je? Snad od nějakého agenta?’ přemýšlel jsem. O hodinu později mi pak přišla textovka, že Lionela Richieho zajímá, zda jeho dárkový koš dorazil v pořádku. Právě on hrál tehdy ve slotu legend. Miluju ho!

Aha. A co třeba nějaké záměry s Abbou?
Nemyslím si, že existuje něco víc než Abba, ale ve svých kontaktech je nemám, bohužel.

Dave Grohl během benefice Acoustic-4-A-Cure

Tak si pojďme povědět o někom, koho v kontaktech máš – Gregovi Kurstinovi.
Povím ti, jak to bylo. Před čtyřmi lety se v rádiu objevila ‘Again & Again’ od The Bird and the Bee (indie popové duo, ve kterém Kurstina doplňuje zpěvačka Inara George, pozn. red.). Písnička mě totálně pohltila. O tři měsíce později pak na toho chlápka z uskupení narazím na Havaji. Říkám mu: ‘Nechci rušit. Spíš jenom říct, že jsem velký fanoušek a vy génius.’ Zajímalo mne, kdy se od nich dočkám nové desky a on mi na to odvětil, že nejdříve musí dokončit produkční práci pro Siu, Pink, Beyoncé a Adele. Netušil jsem, že něco podobného dělá!

Později, když si Foo Fighters brali oddechový čas – tedy vlastně v tajnosti připravovali další řadovku – jsem se zeptal kluků, co si o Gregovi Kurstinovi myslí. Přehrála se Adele, Sia a Beck, načež reakcí bylo: ‘Seš si jistý?’

Měls jim pustit ‘Stronger’ od Kelly Clarkson. To je pecka, panečku!
Jasně. Uvažoval jsem, že kdybychom natočili zvukově naší nejmonumentálnější desku, ale do příprav zároveň nezačlenili Gregův smysl pro melodii a kompozici, mohli bychom ve výsledku znít asi jako Slayer tvořící Pet Sounds (album skupiny Beach Boys z roku 1966, pozn. red.). Šílené je to, že se nakonec skutečně nahrálo něco, co jsme si předsevzali. Nikdo nechtěl říct, že ‘tohle je to nejlepší album, co jsme kdy udělali’. Ale až ho uslyšíš, budeš překvapený. Ani trochu totiž nezní jako to, co jsme udělali v minulosti.

To jsou skvělé zprávy. Hodláte během setu na Glastonbury nabídnout něco speciálního?
V našich rukávech se vždycky něco najde. Začali jsme se na tohle téma bavit pár dnů zpátky, několik nápadů už mám. Ale s Foo Fighters už to tak je, že se věci okolo dějí na poslední chvíli. Většina našich myšlenek je spontánních. Reagujeme na podněty.

Dave Grohl v novém klipu k písni 'Run'

Jaký konkrétní podnět tedy členy kapely pohltí zrovna při jedné z největších koncertních událostí roku 2017? Dozvíme se to už zítra večer po tři čtvrtě na jedenáct našeho času. Třeba se s formací na pódiu objeví i zatím neodhalená, “pravděpodobně největší popová hvězda současnosti”, která na Concrete and Gold podle Grohla zapěla doprovodné vokály “pro jednu z nejtěžších skladeb”. Kdo ví? Celé dvouhodinové vystoupení Foo’s na Pyramid Stage každopádně přinese živě televizní stanice BBC 2 a náš web bude v průběhu večera připraven nabídnout hned několik způsobů pro sledování přímého přenosu.

 

Foto: Kaspars Meinerts/TVNET, AOP/Iltalehli, Jose Carlos Fajardo/Bay Area News Group, Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑