Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Dave Grohl se zastal mladých hudebníků z Black Leaves of Envy

Publikováno 25. 3. 2016 | 00:09 | Tomáš Hajduk

0

Dave se zastal metalové kapely se zákazem zkoušení

Frontman Foo Fighters zareagoval na volání o pomoc od členů nezávislé metalové party Black Leaves of Envy z anglického Cornwallu, kterým tamější úřady zabránili ve společném zkoušení v rodinné garáži.

Jak vysvětlil agentuře AFP Adam Jones, kytarista a zpěvák dotčené skupiny, cornwallská městská rada náctiletým hudebníkům v průběhu několika měsíců opakovaně hrozila až přehnanými pokutami v případě, že během svého hraní překročí limity hlučnosti. Jejich hranice byla přitom stanovena na 30 – 40 decibelů, což je hladina přirovnatelná třeba k vrčení motoru u běžné chladničky.

Možná právě absurdnost popisovaného zákazu, spolu s pohledem na svou  vlastní “garážovou” minulost a tehdejší muzikantské pokusy, vedla Davea Grohla k rozhodnutí, že si Black Leaves of Envy zaslouží jeho zastání.  Ve svém dopisu, který v minulých dnech nasdílely sociální kanály i oficiální web Foo Fighters (spolu s užitečnými tipy pro zlepšení zvukotěsnosti zkušeben), tak apeluje přímo na cornwallskou městskou radu, aby si uvědomila, jak moc je pro hudebníky bez finančních prostředků důležitý prostor k rozvíjení jejich talentu a nadšení pro věc. Celou jeho reakci si ostatně můžete přečíst v českém překladu níže.

22. března 2016

Vážená cornwallská Rado,

jmenuji se David Grohl a píši Vám jménem místní hudební skupiny Black Leaves of Envy. Všiml jsem si, že se tito hudebníci dostávají do složitostí, a to díky Vámi stanoveným limitům hluku. Jejich výše se pohybuje v rozmezí od 30 do 40 decibelů, které lze zhruba přirovnat k hluku vydávanému zapnutou myčkou nádobí (vzdálené 15 metrů daleko).

Jsem americkým muzikantem přes 30 let, na profesionální úrovni jsem hrál kupříkladu s kapelami jako Nirvana nebo Foo Fighters (abych byl konkrétní) a celkem prodal více než 100 miliónů nahrávek. Od roku 1987 jsem vystupováním v klubech, arénách, na ferstivalech a stadionech procestoval prakticky celý svět, mnoho zastávek v Británii nevyjímaje.

Jako spousta dalších nadšenců jsem s hudbou začínal v garáži ze sousedství. Pro mne i mé přátele se, díky společnému hraní s ostatními, stala dospívající léta lepšími. Muzika není jenom prospěšná kratochvíle – je to úžasný, kreativní ventil pro mládež a podpora smyslů pro jejich společenskost, důležitý prvek pro emoční a sociální vývoj vlastně kteréhokoliv dítěte. Je nesmírně důležitou a třeba mně osobně pomohla zvládnout všechny ty jinak těžké roky vyrůstání ve Springfieldu, ve Virginii.

Pro hudebníky, kteří postrádají zdroje pro zkoušení v profesionálních zařízeních, je garáž či sklepení jediným místem, ve kterém mohou rozvíjet svůj talent a své zaujetí. Myslím si, že moment, kdy je dětem poskytnut prostor k prozkoumávání své kreativity a skrz píseň i víry v sebe sama, je naprosto stěžejním. Jeho zachování je vším pro budoucnost umění a hudby jako takové. Ostatně – kde bychom bez nich vlastně byli? Pro mne, jakožto hrdého otce třech snaživých muzikantů, byla tato volnost vždy prioritou i v domácnosti – a na výsledcích je to znát.

V zájmu Vaší místní skupiny Black Leaves of Envy a generace mladých hudebníků, které budou dost možná inspirovat, žádám Vás o opakované zvážení nastavených limitů, které se dotýkají hlasitosti jejich osobního prostoru pro cvičení. Věřím, že pokud tak učiníte, dáte najevo, že Cornwall není jen domovem pro hudbu a umění, ale rovněž i místem, které povzbuzuje děti v cestě za splněním jejich snů ve světě, kde je možné naprosto cokoliv.

Děkuji za Váš čas.

David Grohl

 

Oslovovaná strana zpočátku zůstala pouze u stručné reakce, kdy přes síť Twitter informovala, že “pracuje na nalezení řešení”, nakonec však prostřednictvím serveru NME vydala následující podrobné prohlášení:

Náš tým komunitární ochrany tento podnět v současné době prošetřuje, se všemi dotčenými subjekty pracujeme na vyřešení celé věci a nalezení řešení. Zákon týkající se stanovené hlukové zátěže je založen na tom, co je přijatelné – je možné, že některé aktivity (například pravidelné hraní hlasité hudby) nejsou v rámci rezidenční čtvrti vhodné.

Jakmile je Radě doručen podnět týkající se hluku, je ze zákona povinna se jím zabývat. V tomto konkrétním případě jsme obdrželi hned několik podnětů poukazujících na přílišnou hlasitost, v žádném případě jsme však kapele nezakázali hrát či nestanovili, že musí udržet hlasitost v rovině pod 40 decibelů. Nepředepsali jsme žádný limit, došlo však k upozornění, že současná hladina reprodukovaného zvuku je příliš vysoká.

Kapele jsme již nabídli spolupráci při hledání variant, které by pomohly hluk omezit – například instalací zvukotěsných prvků či hraní pouze v určené době. S majitelem nemovitosti jsme dosud hovořili třikrát a pro další dny počítáme se setkáním dalším. Na něm se pokusíme probrat všechny možnosti pro dořešení záležitosti.

V žádném případě se kapele nesnažíme zabránit v jejím cvičení, avšak vzít v potaz musíme všechny zainteresované strany.

 

Zdá se tedy, že v Cornwallu celá situace zamíří ke svému objasnění formou poklidného dialogu. Bylo by tomu ale tak i v případě, kdy by se neozval “nicest guy in rock”? Věřme tomu ..

 

Překlad textů: autor, foto: Ed Miles/NME

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑