Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters vydávají své osmé řadové album, je jím Sonic Highways

Publikováno 10. 11. 2014 | 07:06 | Tomáš Hajduk

0

Den D je tu. Vyšlo Sonic Highways, osmé album Foo Fighters

AKTUALIZOVÁNO Dlouho očekávaný 10. listopad 2014 konečně nadešel a my se tím pádem můžeme vydat do obchodů pro novou řadovku, kterou kapela skládala v osmi různých studiích po celé Americe.

Sonic Highways je nejen čerstvým příspěvkem do diskografie Foo Fighters, ale svým způsobem i soundtrackem k aktuálně po celém světě uváděné dokumentární sérii, vzniklé za spolupráce HBO a v režii Davea Grohla. Kapela se při přípravách desky postupně podívala do studií v osmi městech – navštívila Chicago, Washington DC, Nashville, Austin, Los Angeles, New Orleans, Seattle a New York. V rámci jednotlivých zařízení se Foo Fighters vždy zaměřili nejprve na natáčení instrumentální složky aktuální písně, načež Dave Grohl se závěrem týdenního pobytu připojil i její text. Ten pokaždé výrazně ovlivnily i rozhovory, které zpěvák v destinacích vedl s představiteli tamějších hudebních scén.

Některé z debatujících postav nakonec pronikly do samotných skladeb i osobní účastí, a to jak v rovině prostého doprovodu během písně, tak i formou konkrétních improvizací. Na placce tím pádem můžeme s Foo Fighters zaznamenat například kytarové mágy zosobněné Rickem Nielsenem (Cheap Trick), Zacem Brownem (Zac Brown Band), Gary Clarkem Jr.,  Joe Walshem (Eagles) nebo Joan Jett (Joan Jett & The Blackhearts), ke slovu se netradičně dostává i dechová sekce Preservation Hall Jazz Band nebo perkuse členů go-go skupiny RDGLDGRN.

Přebal Sonic Highways, nového alba Foo Fighters
Foo Fighters – Sonic Highways

Tracklist alba:
1. Something From Nothing
2. The Feast and The Famine
3. Congregation
4. What Did I Do?/God As My Witness
5. Outside
6. In The Clear
7. Subterranean
8. I Am A River

 

 

Podrobnosti o místech vzniku jednotlivých písní, spolu se zapojenými hosty, nabízí tabulky níže.

Something From Nothing – Chicago, Electrical Audio Studio
The Feast and The Famine – Washington DC, Inner Ear Studio
Congregation – Nashville, Southern Ground Studio
What Did I Do?/God As My Witness – Austin, Austin City Limits/KLRU Studio
Outside – Los Angeles, Rancho De La Luna Studio
In The Clear – New Orleans, Preservation Hall
Subterranean – Seattle, Robert Lang Studio
I Am A River – New York, The Magic Shop New York Studio
Something From Nothing – Rick Nielsen, kytara
The Feast and The Famine – RDGLDGRN, bubny a perkuse
Congregation – Zac Brown, kytara a vokály
What Did I Do?/God As My Witness – Gary Clark Jr., kytara
Outside – Joe Walsh, kytara
In The Clear – Preservation Hall Jazz Band, dechová sekce
Subterranean – Ben Gibbard, kytara a vokály
I Am A River – Joan Jett, kytara

Oficiální playlist alba na YouTube

Kam pro Sonic Highways?

Pokud jste se ještě nerozhodli, kde si pořídíte svou kopii nového alba Foo Fighters, třeba vám bude nápomocen následující přehled. Nutno dodat, že variant je opravdu spousta.

Album na streamingových službách (Spotify, Hudba Google Play, Rdio, Deezer)
Za předpokladu, že využíváte některou z předplacených služeb pro poslech muziky, album si v rámci svého účtu můžete vychutnat prakticky okamžitě.

Album v elektronické podobě (iTunes, Google Play)
V případě, že tak nějak nevyžadujete vlastnit fyzickou kopii Sonic Highways, nejspíše si vystačíte s variantami, které poskytují služby iTunes a Google Play.  Titul zde ve formátech M4A (iTunes), respektive MP3 (Google Play) získáte za 7.99 Eur/přibližně 225 českých korun (iTunes), respektive přibližně 7 Eur/190 českých korun (Google Play).

Album na CD nebo LP (CZ obchody, SK obchody)
Raději byste Sonic Highways sevřeli pevně do svých rukou? Není problém, CD, respektive LP je a bude možné získat v obchodech, které vám napoví třeba srovnávací agregátor Heuréky. Obrátit se můžete také na oficiální obchod Foo Fighters, kde CD bez poštovného vychází na 14.51 Eur/přibližně 405 českých korun a LP (znovu bez poštovného) na 26.61 Eur/740 českých korun.

Co dodat na závěr kromě všeobecně potěšujícího “příjemnou zábavu”? Snad jen to, že pro vás budeme i nadále hlídat první ohlasy na album, jeho pozice v žebříčcích i případná další témata, která se s vydáním placky objeví. Své první komentáře a názory na Sonic Highways můžete už nyní směřovat také do tématu na diskuzním fóru.

Titulní foto: Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑