Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters během vystoupení v Helsinkách (19. 6. 2017)

Publikováno 20. 6. 2017 | 12:19 | Tomáš Hajduk

0

Finské vystoupení Foo’s v rytmech foukací harmoniky

V pořádnou divočinu se změnila show Foo Fighters na helsinském festivalu Rock the Beach. Hlavní zásluhu na tom nesla jedna z domácích hvězd, která kapelu doplnila během hned čtyř skladeb odehraného setu.

Pořadateli přidělených stopadesát minut volného času slibovalo pro fanoušky dorazivší na pláž Hietaniemi o dost pestřejší program, než tomu bylo v případě slotu předešlé zastávky Foo’s na Islandu. Zatímco ale většina přihlížejících očekávala zejména větší počet odehraných písní, sama kapela měla plán ještě o něco bohatší.

+ Potvrzený setlist

Everlong
Monkey Wrench
Learn to Fly
Something From Nothing
The Pretender (+ harmonika a doprovodné vokály Michael Monroe)
Big Me (pomalá verze)
Congregation
Walk
Cold Day In the Sun
All My Life
Times Like These
La Dee Da (+ Alison Mosshart)
These Days
My Hero
Arlandria
Wheels (pomalá verze)
Miss You (cover písně The Rolling Stones, + harmonika a doprovodné vokály Michael Monroe)
Best of You (+ harmonika a doprovodné vokály Michael Monroe)
This Is a Call
Rope
Skin and Bones
The Sky Is a Neighborhood (+ Alison Mosshart)
Let There Be Rock (cover písně AC/DC, + harmonika a vokály Michael Monroe)

První odklon od tradičního úvodu nastal v průběhu The Pretender, kdy se na pódiu po boku Davea a spol. objevil Michael Monroe, frontman někdejší finské rockové formace Hanoi Rocks. Energický rodák z Helsinek neváhal ani chvilku a spolu s členy Foo Fighters udělal z momentálně hrané písně velkolepý jam, v jehož průběhu předvedl své vytříbené schopnosti hry na foukací harmoniku. Podobný scénář se poté opakoval ještě třikrát – všichni přítomní si mohli hlavy ukroutit i během cover verze Miss You od The Rolling Stones (“Jak to, do háje, vůbec dělá?” zíral na probíhající scénu Grohl), navazující Best of You (Monroeovi věnována) a závěrečné předělávce hitu AC/DC,  Let There Be Rock. Při poslední jmenované skladbě Monroe dokonce převzal i otěže pěvecké a z celého finále tak rázem vznikla jedna velká, kytarami našlapaná exhibice.

Foo Fighters @ Rock the Beach Festival, Helsinky, FIN (19. 6. 2017)

The Pretender (+ Michael Monroe) / Big Me / La Dee Da (+ Alison Mosshart)
Wheels / Miss You (+ Michael Monroe) / Best of You / Rope
The Sky Is a Neighborhood (+ Alison Mosshart) / Let There Be Rock (+ Michael Monroe)

Co do hostujících hudebníků to ale v pondělí večer nebylo vše. Také obě z představených novinek totiž nabídly velmi zajímavé spojení, jež se klidně může týkat i jejich budoucích studiových verzí. Jak pro La Dee Da (konečně známe správný zápis názvu písně), tak o něco později se začátkem The Sky Is a Neighborhood, rozšířila sestavu Alison Mosshart, zpěvačka americko-britského dua The Kills. “Možná bychom vám mohli zahrát kousek, v němž si s Alison zazpíváme společně. Tohle je nová píseň, se kterou nám naše dobrá kamarádka pomáhá svými vokály,” uvedl Dave Grohl další tvář. Zmiňovaná výpomoc však v každém případě ani pro jednu z položek nepřesáhla rovinu doprovodného hlasu, znějícího hlavně v refrénech.

Plánovaný setlist koncertu Foo Fighters v Helsinkách (19. 6. 2017)

Poměrně překvapivě se tentokrát “na paškál” nedostala Run – ačkoliv v původně rozvrženém setlistu se s třetí novou skladbou Foo’s ještě počítalo (viz snímek výše), nakonec nejspíše musela ustoupit dodatečně zařazeným předělávkám. Z raritnějších titulů naopak došlo na Wheels, jejíž pomalou úpravu kapela předvedla v kompletním složení a s klávesovými vyhrávkami od Ramiho Jaffeeho k tomu.

Nyní na Foo Fighters čeká přesun do lotyšské Rigy, kde 21. června obsadí tamější ostrov Lucavsala. Poprvé přitom nepůjde o festivalovou akci – jako jediní parťáci skupině zůstanou Biffy Clyro a The Kills.

 

Foto: Roni Rekomaa/Is.fi, AOP/Iltalehli, venla/Twitter, Roope Tassberg/Twitter, Turre Åhl/Instagram

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑