Podpořte nezávislý Deník N

Novinky Závěr koncertu Foo Fighters na festivalu Glastonbury (25. 6. 2017)

Publikováno 24. 6. 2017 | 21:35 | Tomáš Hajduk

0

Krasojízda Foo’s na Glastonbury aneb elektrizující milník kariéry

AKTUALIZOVÁNO Před dvěma roky nakonec vše zhatilo Daveovo zranění nohy, letos už ale návrat klapnul. Foo Fighters po dlouhých devatenácti letech od své poslední účasti znovu nadchli více než stotisícový dav na jedné z nejzásadnějších hudebních scén světa.

Kapele přidělený dvouhodinový blok započal ve Velké Británii ve 22:45 hodin našeho času. V přímém přenosu jej nabídla televizní stanice BBC 2, na rádiových vlnách pak Foo’s opanovali frekvenci BBC 6.

+ Potvrzený setlist

Times Like These
All My Life
Learn to Fly
Something From Nothing
The Pretender
Cat Scratch Fever (cover části písně Teda Nugenta)
Another One Bites the Dust (cover části písně Queen)
Cold Day In the Sun
Congregation
Walk
These Days
My Hero
Wheels (pomalá verze)
Run
This Is a Call
Arlandria
Monkey Wrench
Best of You
Skin And Bones
Under Pressure (cover písně Queen, Dave za bicími)
Everlong

“Překvapení během našeho setu? Pár es už v rukávu mám,” sliboval v nedávném rozhovoru Dave Grohl pro server The Guardian. Původcům živého vysílání pak zase prostřednictvím The Mirror vzkázal, že by si rozhodně měli nachystat tlačítko pro ztlumení zvukové stopy: “Během koncertu si nemůžu zanadávat? Tak to hodně štěstí.  Boha jeho, čeká je pořádné překvapení. Do p*dele, to mi vůbec nedošlo. Klejeme pořád, k*urva říkám snad v každé větě. Asi mám dle stresu se odvíjející Tourretův syndrom,” vysvětloval. Zlomenina, kterou si přivodil po pádu z pódia v průběhu vystoupení ve Švédsku, jej ale o čtyřiadvacet měsíců později v každém případě neomezuje: “Kdepak, žádný problém. Akorát nemůžu zkřížit nohy. Dokonce ani na letišti jsem zatím nespustil žádný alarm, až mne to štve.. hned bych mohl vyprávět zajímavou historku.”

Toliko předvoj Glastonbury. Po proběhlém večeru bude mít o čem vyprávět určitě nejen Dave. Z dlouho očekávaného vystoupení se totiž téměř jistě stal jeden z vrcholů za minimálně několik posledních ročníků festivalu, stejně jako jen těžko zapomenutelný milník pro samotné Foo Fighters. Ale popořádku.

Dokonalá kompenzace dva roky starého zklamání

“Ahoj, tak trochu mám dva roky zpoždění.. Doprava je holt mrcha,” pozdravil osamocený Grohl ještě relativně klidné diváky a jal se vysvětlování. “Pro všechny z vás, kteří jste na Glastonbury byli v roce 2015: je mi moc líto, že jsme se nepotkali. Každopádně to tu vypadalo parádně, moje dobrá známá Florence tehdy vedla celý program. Jak jsem tak ve svém kolečkovém křesle sledoval přenos, najednou koukám a Florence + the Machine hrají náš song. A mnohem líp než my sami! Napadlo mne, že bychom show mohli zahájit úplně stejně a gesto jí vrátit.” Úvodní volba tedy padla na Times Like These, s příchozím zbytkem kapely v jejím průběhu.

V rychlém sledu poté Foo’s servírovali obvyklé nakopávky složené z All My Life, Learn to Fly, Something From Nothing a The Pretender. Poslední jmenovanou skladbu opět výrazně rozšířila jamovací vsuvka, při níž se Dave vydal vstříc centrální uličce v lidské mase a část improvizace zahrál jen několik metrů od nejvěrnějších. “Chtěl jsem se jenom ujistit, ale rokenrol vážně milujete,” pokyvoval hlavou po předchozí otázce a výzvě ke společnému tanci. Vlastní verzi podobné zkoušky si u příležitosti uvedení členů formace připravil také Taylor Hawkins, když za bicími rozezpíval celý areál obligátním ‘eee-ooo’ alá Freddie Mercury. “To je dnes už druhá věc od Queen,” smál se.

Chris Shiflett a Dave Grohl při vystoupení Foo Fighters na Glastonbury (24. 6. 2017)

Úsměvný byl o něco později i moment v rozběhlé These Days, kdy diváci po Grohlově výzvě začali pět úplně jinou část skladby, než frontman očekával. Jejich návrat k již odzpívanému ‘said it’s allright’ jej ale zarazil do té míry, že chvíli kroutil hlavou, rozhazoval rukama a teprve pak uznale pokýval: “To je prostě Glastonbury. Začne si zpívat část písničky, co jsme publikum nikdy nenechávali,” prohlašoval pobaveně. Hlediště se zase dobře bavilo při My Hero, jež s věnováním zamířila ke Katy Perry, rovněž vystoupivšímu Liamu Gallagherovi a … naháči pohybujícímu se v davu.

“Trochu ten set pozměníme, rádi z neděláme horskou dráhu. Nejdřív vás rozburcujeme, pak zas na chvíli zklidníme,” ohlašoval Dave příchod Wheels, v pomalejším provedení opět neochuzenou o sólo Ramiho Jaffeeho. Následně zazněla tentokrát jediná ze zástupců zářijové novinky – pro Glasto padla volba na singl Run. Několikrát opakovaný požadavek lídra formace na rozsvícení reflektorů do přihlížející masy lidí gradoval s Monkey Wrench – zcela opačně byla vyprosena absolutní tma, načež osvětlení efektně zajistily desítky tisíc mobilních telefonů.

Dave Grohl a Taylor Hawkins při vystoupení Foo Fighters na Glastonbury (24. 6. 2017)

Sliby – chyby

Podobně pojatý začátek Best of You jako na scéně Pyramid Stage, si Grohl pro příště možná raději rozmyslí. Počet žádaných skladeb do konce segmentu totiž po krátkém dohadování s fanoušky nechal ustálit na rovných deseti kouscích, tedy tak trochu mimo reálné možnosti už tak překročeného časového limitu. Jakýkoliv náznak rozloučení z frontmanových úst se pak velice rychle setkával s nesouhlasným bučením, část diváctva dokonce neváhala po konci každé písně sborově skandovat aktuální počet zbývajících položek do naplnění předchozího slibu. “Ještě nekončíme! Mohli bychom ale už dohrát tuhle písničku? Tímhle stylem tady budeme vážně dlouho,” popoháněl skandující moře Dave při singlu z In Your Honor. Marně.

Nutno ale dodat, že co do ubíhajícího času si “na vidle” dokázal naběhnout i sám. Kupříkladu během pokusu o překonání rekordní kadence sprostých slov, jež na stejném místě o rok dříve stanovila zpěvačka Adele: “Na Glastonbury se mluví slušně? Co to ku*va jako má být? Tákže.. Fu*k, fu*k, fu*k, fu*k … a rekord je překonán,” originálně zahájil Skin and Bones.

Dave Grohl při vystoupení Foo Fighters na Glastonbury (24. 6. 2017)

Finále s bicmenskou záměnou i vzpomínkou na věrnou fanynku

Výraznější překvapení nakonec více než dvouhodinový program kapely nenabídnul, na scéně se po jejím boku neobjevil žádný ze spekulovaných hostů. To ale neznamená, že by snad Foo Fighters nechali tak mimořádné publikum odejít bez menšího bonusu. Těsně před závěrečnou Everlong, kterou Dave Grohl dle očekávání věnoval nedávno zemřelé fanynce Lauře, došlo na střídání bubeníků a k Hawkově radosti i třetí připomínce legendární “královny”.

“Slíbenou desítku už odehrát nestihneme, ale znáte nás.. Vždycky se vracíme,” jal se po Under Pressure Dave rozloučení. “Než jsme sem vylezli, každý nám říkal, že tahle zkušenost je něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí. Nikomu jsem nevěřil, ale teď už to chápu,” bilancoval nahlas. A vlastně není sám, podobné myšlenky pohltily asi každého fanouška na místě či jen u dostupného přenosu. Tohle byla krasojízda, na níž se nezapomíná – od vytříbeného výkonu skupiny a citlivě vyváženého setlistu, až po neskutečnou atmosféru vytvořenou znalým lidstvem. Pro nadcházející koncert Foo’s v Praze jsme si snad ani nemohli přát lepší předvoj.


Závěrečnou ‘Everlong’ doprovodil mohutný ohňostroj

 

Foto:Foo Fighters, Ki Price/Getty, Ian Gavan/Getty, PA

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Za účelem omezení spamu používá tento web Akismet. Jak je nakládáno s Vašimi komentáři zjistíte na tomto odkazu.

Nahoru ↑