Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Dave Grohl během vystoupení na Firefly festivalu v americkém Doveru

Publikováno 21. 6. 2014 | 22:20 | Tomáš Hajduk

0

Foo Fighters na Firefly: Bez novinek, ale opět s porcí coverů

Ani návštěvníci prvního letošního festivalového vystoupení Foo Fighters se nedočkali žádné ukázky z nové desky, o pestrost setu ale bylo i tak postaráno.

Když nepočítáme nedávná neohlášená vystoupení kapely ve Washingtonu či New Orleans, od posledního “regulérního” koncertu už přeci jen uplynul nějaký ten týden (únorový New York, vzpomínáte?). Možná i proto se někteří příznivci netajili velkým napětím, jestli už přeci jen náhodou nenadešel čas na poodkrytí některé z čerstvých písní. Inu, nikoliv. Americký Dover se z “podzimního” materiálu nedočkal ani notičky, a to i přesto, že se Dave na téma kvapem blížící se placky rozpovídal: “Jenom abyste věděli, máme pro vás připravený nový album. Každou z písní jsme natočili v jiným městě po Americe – osm songů v osmi městech. Ve správnej moment se jich od nás určitě dočkáte,” ujistil.

Ale popořádku. Celé působení Foo Fighters na relativně mladičké hudební akci (Firefly Festival se koná od roku 2012) odstartoval svým sólovým příchodem Dave Grohl. “Ahoj všichni, moje jméno je Dave a dovolte mi říct, že je super bejt zpátky,” pozdravil diváky a na kytaru zabrnkal první tóny Times Like These. Poté už následoval nástup ostatních členů skupiny a obvyklý, plynulý přechod na navazující Rope. Samotný úvod ale zároveň odhalil i jednu nepříjemnost, a sice že levá strana pódia z pohledu diváka bude oproti normálu poněkud statičtější. Chris Shiflett se totiž ihned po příchodu uchýlil na připravenou stoličku a v pozici vsedě nakonec odehrál celý večer. Důvodem byl kytaristův zlomený kotník, což v jeden moment po svém okomentoval i Grohl: “Prostě už je starej. Jakmile zestárnete, chlupy vám rostou na fakt zvláštních místech a kosti se lámou ve velkým.”

Navazující písně byly ve velké většině složeny z hitů povinných (Learn to Fly, My Hero, Cold Day In the Sun, Monkey Wrench), očekávaných (White Limo, Arlandria, Walk, These Days), ale i ne až tak často předváděných (Big Me, Generator). Když pak přišla na řadu This Is a Call, Dave si opět neodpustil pár doprovodných slov: “Vím, že to možná bude znít bláznivě, ale hrajeme pohromadě už skoro dvacet let a touhle skladbou jsme byli zvyklí vždycky začínat. Jednoduše proto, že to byla první písnička na první desce.”

Po tom, co pomyslné předpřídavkové finále obstarala All My Life, následovala fanoušky oblíbená “debata” o tom, kolik písní celé představení uzavře. Zatímco si Dave Grohl celkem striktně trval na svém “one more”, Taylor Hawkins za bicími do davu mohutně gestikuloval něco o čtyřech až pěti prstech. Dave si na to sice nejdřív neodpustil, že přeci “bubeník nemá v žádný z*urvený kapele právo dělat jakýkoliv rozhodnutí,” každý však ale v ten moment věděl, že u jednoho kousku program rozhodně neskončí.

Co se jako překvapení už ale rozhodně označit dalo, byl set následujících, nakonec skutečně pěti písní. Foo Fighters totiž v zavíráky proměnili hned několik rockových coverů. “Teď zkusíme něco, co jsme ještě nikdy neudělali. Pro dalších dvacet minut jsme barová kapelka jménem Holy Shits, která hraje klasický rockový pecky,” uvedl Grohl budoucí program. V rámci něho postupně ve stylu alá Hawkinsových Chevy Metal došlo na School’s Out Alice Coopera, Miss You od Rolling Stones, vanhalenovskou Ain’t Talkin’ ’bout Love i hit Queen a Davida Bowieho, Under Pressure (samozřejmě s Taylorovými vokály). Do obvyklých vod kapela nakonec vplula až s Everlong, která celý koncert uzavřela v doprovodu se stylovým ohňostrojem.

“Jsem ten nejšťastnější člověk na světě. Vážně se nemůžu dočkat momentu, kdy se sem vrátíme a zahrajeme vám všechny ty z*urvený, nový písničky. Vážně to bude zábava,” poděkoval všem na závěr Dave a se zbytkem kapely se odebral do zákulisí. Kdy z těchto míst Foo Fighters hodlají opět vykouknout se teprve uvidí – vyjma oznámené účasti na podzimním Voodoo Experience je zatím kalendář stále až podezřele prázdný.

Titulní foto: Dan Briggs/Billboard 

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑