Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters se Zacem Brownem vystoupili v show Davida Lettermana

Publikováno 14. 10. 2014 | 18:43 | Tomáš Hajduk

4

Foo Fighters na týden součástí Lettermanovy show

AKTUALIZOVÁNO Kapela se v týdnu od 13. října objevovala v televizním pořadu Late Show With David Letterman americké stanice CBS, kde sérií vystoupení postupně uvedla předělávky skladeb, jež inspirovaly blížící se nové album.

Den první (13. října 2014)

Foo Fighters pomocí sociálních sítí vlastně už dopředu práskli, že souputníkem při jejich prvním vystoupení v rámci Lettermanova pořadu bude Zac Brown, fanouškům Foo’s rozhodně nijak neznámá tvář. Když se tedy celá tato sestava konečně sešla v záběru kamer, ve vzduchu visela vlastně jen jediná otázka: “Co si od pánů dnes večer poslechneme?” Odpověď přišla vzápětí – jako první cover si kapela naplánovala opravdovou lahůdku, War Pigs z dílny legendárních Black Sabbath. Zda se předělávka v hlavní roli se čtyřmi kytarami a vokály Zaca Browna povedla, si můžete rozmyslet u záznamu níže.

Mimochodem – jako nezanedbatelnou novinku musíme zmínit potvrzenou Brownovu účast na Sonic Highways – zatímco v případě dokumentu to není nic nového (prozradily jej již vydané trailery s ukázkami), “jedním z hudebních hostů alba” byl z úst Davida Lettermana nazván poprvé. I vzhledem k tomuto vývoji se tím pádem přímo nabízí zvídavá otázka, zda nám Foo Fighters také po následující večery odhalí tváře, které mají s blížící se plackou co do činění.

Vraťme se ale ještě na úvod odvysílané epizody, protože její nemalá část patřila i rozhovoru “dvou Davidů” – Lettermana s Grohlem. Během něj se diváci mohli dozvědět například o Grohlových strastech (Violet Maye poslouchající gangsta rap) či radostech (desetitýdenní Ophelia Saint se má čile k světu) v roli rodiče, ale i dalších detailech k albu s dokumentem. “S kapelou jsme vždycky na týden vyrazili do celkem osmi měst po Americe, kde jsme se usadili v místním studiu. Začali jsme společně nahrávat nástrojové party a já navíc po večerech vyzpovídával tamější hudebníky,” začal popisovat Dave a připojil i postup, kterým vždy na konci týdne dával dohromady texty jednotlivých písní: “Do té doby jsem neměl napsanou ani řádku. V poslední den jsem pak zasednul před přepisy všech těch rozhovorů, který jsem s lidma absolvoval a postupně z nich na jednu stranu papíru vytahoval různý věty a fráze. Na druhý straně jsem měl zas nachystanej nástin skladby, do níž jsem tyhle střípky postupně skládal.”

Celou debatu si můžete pustit v originálním znění, a to na tomto odkazu.

Den druhý (14. října 2014)

Také napodruhé se potvrdilo očekávané, Foo Fighters se při svém dalším vystoupení v Lettermanově show podělili o scénu se dvěma zástupkyněmi rockových Heart, Ann a Nancy Wilsonovými. Skupina si společně zahrála skladbu Kick It Out pocházející z druhé řadové desky veleúspěšné formace.

Samotnému číslu ještě o pár minut dříve předcházel vtipný moment, kdy Davidu Lettermanovi do řeči skočila siréna s nasvíceným logem Foo Fighters za jeho zády. Pokud jste někdy viděli alespoň část některého z filmů s komiksovým Batmanem, už asi tušíte, co nastalo poté – superhrdinové na “Foo signál” samozřejmě okamžitě zareagovali a doslova se vřítili před diváky ve studiu. Co na tom, že byli moderátorem hned vzápětí posláni zpět do zákulisí s tím, že “štáb signál jen testoval,” představovačka byla splněna. Originálně 🙂

Den třetí (15. října 2014)

Zdá se, že úterní originální uvedení Foo Fighters rozběhlo v show Davida Lettermana solidní tradici. Ptáte se proč? Omrkněte následující klip a pochopíte. Kapela se po včerejším “batmanovském” skeči tentokrát proměnila v kravaťáky z organizace “Grohl, Hawkins, Mendel, Shiflett, Smear & Associates”, která za vás (a pro vás) bojuje s Foo 🙂 Pokud v tom už nechcete být sami, svěřte se expertům a doufejte, že nedopadnete jako vyobrazený pán, jen tak mimochodem otitulkovaný jako atypický výsledek jejich práce.

I včera nezůstalo jen u vtipných momentů, Foo’s se samozřejmě dostali ke slovu i s dalším ze svých hvězdných hostů. Když se řekne Jižní Louisiana a k tomu ještě dodá swamp pop, jakožto její typický hudební žánr, každému ze znalejších posluchačů na mysl přijde zejména jedno jméno – Tony Joe White. Jedenasedmdesátiletý hudebník, autor textů a producent hvězd jako Tina Turner si s kapelou zaskočil odehrát svůj bez diskuze největší hit, Polk Salad Annie.

Ani to ale nebylo pro středeční večer vše! Jakmile skončil televizní přenos, Letterman požádal už vstávající publikum o chvilku strpení: “Víte, s kluky se známe už opravdu mnoho let, vlastně od doby, co aktivně vystupují. Naše cesty se potkávaly očekávaně i neočekávaně a výsledkem toho je, že pro mne každým rokem znamenají čím dál více. Ať už jako lidské bytosti nebo hudebníci. Skladbu, kterou nám teď zahrají, mám spojenu s dobou, kdy jsem se stal otcem a zároveň pochopil, že jsem tátou tak trochu starším, než bylo běžné. Stejně jako to po pár letech pochopil můj syn,” vysvětloval. “I proto jsem přemýšlel a hledal něco, co bychom mohli mít s klukem společného, co spolu podnikat. Bylo mi skoro šedesát, podobně jako syn jsem nikdy nelyžoval, a tak jsme využili služeb jednoho instruktora v Montaně, aby nás do sportu oba zasvětil.  Asi po třech týdnech, kdy už mi ty společné momenty skoro vymizely z hlavy, od instruktora přišel videozáznam s naším snažením. Na pozadí té nahrávky, která mi osvěžila paměť a obnovila ty mimořádné chvíle, hráli Foo Fighters skladbu Miracle. Jejich už druhou píseň, která má pro mne opravdu speciální význam,  nám teď kapela předvede,” uvedl moderátor trojku z druhého disku In Your Honor a znovu dokázal, jak moc velký má ke skupině a jejím členům respekt. To je ale zcela jistě pocit vzájemný.

 

Den čtvrtý (16. října 2014)

Ačkoliv se možná dalo předpokládat, že Foo Fighters s Rickem Nielsenem jen pár hodin po premiéře nového singlu Something From Nothing vypálí na televizní obrazovky jeho živou verzi, nestalo se tak. Kapela zůstala i tentokrát věrná předělávkám a s kytaristou Cheap Trick předvedla Stiff Competition, skladbu z třetího studiového alba illinoiské skupiny. Zajímavou změnou oproti předcházejícím večerům bylo rozložení sil při vystoupení – Dave Grohl se posadil za bicí a hlavní vokály tak přenechal stylově vymóděnému Tayloru Hawkinsovi.

Pokud jste snad přemýšleli, kam pánové chodí na vtipné scénky, jenž nám v pořadu dávkovali během předchozích dnů, odpověď vám prozradí druhý čtvrteční klip. Za vším je podle všeho třeba hledat osobitého scénáristu Late Show Joea Grossmana, který kapele sype nápady s takovou kadencí, že jeho přítomnost může pořadu závidět jakákoliv konkurenční talkshow. Jenom je škoda té trochu ubíjející jednotvárnosti.. i když Pat se tváří celkem spokojeně 🙂

Den pátý (17. října 2014)

Když jsme ke čtvrteční epizodě psali, že Foo Fighters u Lettermana spolu s Rickem Nielsenem nezahráli svůj čerstvý singl, ještě jsme netušili, že nás čeká páteční repete ve stejné sestavě. Pánové si totiž Something From Nothing evidentně šetřili právě až na závěr celé týdenní návštěvy americké talkshow. “Pokud někdy budete uvažovat o tom, že byste strávili týden s rockovou kapelou, Foo Fighters by měli být vaší volbou. Co takhle pro Díkuvzdání? Je hned za rohem,” uvedl David Letterman poslední hudební výstup. Jak se následné živé provedení písně povedlo, zjistíte níže.

Pár minut před velkou premiérou ještě Letterman stihl ocenit jednotlivé členy skupiny s dovětkem, že “celý týden byl opravdu ohromným, mimořádným zážitkem a experimentem”, načež na Foo’s nasměroval opravdu zapeklitou otázku – kterých deset věcí byste neopomněli zmínit po týdnu s námi v Late show? No a následné reakce.. inu přesvědčte se sami 🙂

 

Foto: Late Show With David Letterman/Facebook

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.4 reakcí na Foo Fighters na týden součástí Lettermanovy show

  1. altoja

    Pat je neskutečnej 😀

  2. altoja

    Já si tady vrním, tohle je nádhera. Jen si představuju, kdyby u nás taky něco takového bylo možno zrealizovat – nějaká kapela vydává desku, v televizi v rámci promo vystupuje pravidelně celý týden v talkshow, k tomu vždy nějaký zajímavý host a oni hrajou, hrajou, sem tam vymyslí bejkárnu a zase hrajou a prostě se baví….

  3. altoja

    Díky, díky, tyhle stránky jsou pro mne zárukou, že tu bude vše podstatné, co se FF týká. Nemusím trávit plno času hledáním po internetu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑