Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Dave Grohl během koncertu Foo Fighters v anglickém Frome

Publikováno 24. 2. 2017 | 20:23 | Tomáš Hajduk

0

Glastonbury potvrzeno, ve Frome zněly i náznaky novinek

AKTUALIZOVÁNO První plnohodnotný koncert Foo Fighters po více než roční přestávce viděli během pátečního večera fanoušci v klubu Cheese and Grain v anglickém městě Frome, živě jej bylo možné sledovat také v internetovém přenosu.

Kapela v pátek kolem deváté večer našeho času skutečně vystoupila v hrabství Somerset. Už během odpoledních hodin hlásili první natěšení příznivci od hudebního sálu ve Frome, že Foo’s uvnitř poctivě zkouší a ladí poslední detaily. Mezi trénovanými skladbami se dle informací z místa měla objevit kupříkladu i skladba The Neverending Sigh z EP Saint Cecilia, v průběhu samotného vystoupení však nakonec nezazněla.

Jistota s Glastonbury

Ještě před vypuknutím dvou a půl hodinové show, které se přímo v místě konání účastnily zhruba tři stovky vyvolených, se další tisíce diváků přímého přenosu (na internetu jej nabídly prakticky všechny kanály Foo Fighters na sociálních sítích) dočkali předpokládaného potvrzení účasti formace na letošním ročníku festivalu Glastonbury. Stručný klip, v němž pořadatelé obří hudební akce vysvětlují skupině, odhodlaně nastoupené přímo pod momentálním torzem Pyramid Stage, že jejich čas skutečně může přijít až za čtyři měsíce a zatím si tedy budou muset vystačit s jiným “super podnikem ležícím na trase”, tak vtipně uzavřel několikatýdenní spekulace o “druhém pokusu” po zrušení původního termínu v červnu 2015 (ano, důvodem bylo Daveovo zranění nohy z Göterborgu).

Na poslední, devatenáct let staré dostaveníčko tedy Foo’s naváží 24. června 2017, kdy opanují sobotní program celkem pětidenního maratonu.

Foo Fighters @ Cheese and Grain, Frome, UK (24. 2. 2017)
Záznam kompletního vystoupení (ke stažení na tomto odkazu)

Ale zpět do Cheese and Grain – kapela totiž čekání dále neprodlužovala a hned po skončení krátké vsuvky od vesničky Pilton vystoupala na pódium místního sálu. “Je to trochu zvláštní, takhle tu před vámi stát. Vážně jsem to nedělal pěkně dlouho,” popsal Dave Grohl s úvodem programu své momentální pocity. Na všemi dlouho postrádanou vlnu rockové energie však přítomné velmi rychle naladil už počáteční trojlístek skladeb Learn to Fly, White Limo a Arlandria, navíc nově posílený o druhou, určitě rovněž pečlivě nazkoušenou alternativu ze Saint Cecilia EP – píseň Sean. “Berte na vědomí, že tohle není Glastonbury. Dnešek bude rozpálenější a určitě i delší.. je toho tolik, co bychom chtěli zahrát,” šponoval frontman vzápětí atmosféru a zvědavě se vyptával publika na dobrodružné poslední dny se záhadnými Obelisk Airlines (psali jsme): “Kdo z vás to prokoukl? Náznaky některým určitě musely být jasné, někdo zase holt není schopen udržet tajemství.. Schválně jsem všechny ty dohady sledoval, zajímalo mne, kdo se s dedukcí strefí první.”

Kompletní záznam koncertu ke stažení v audio i video formátech naleznete v sekci Média.

Novinky skryté v ‘The Pretender’ a ‘This Is a Call’?

Po navazující Something From Nothing, zástupkyni posledního studiového alba Wasting Light, se ke slovu dostala The Pretender, zajímavě rozšířená o části skladeb od Ricka JameseThe Beach Boys a .. dost možná i Foo Fighters. Konkrétně pasáž po druhém refrénu, sítí okamžitě kolující pod názvem Keep Your Pretty Promise to Yourself, poněkud připomíná obdobné odhalování riffu z Outside. Samostatnou kapitolou v tomto směru se později stala také This Is a Call – i její závěr přinesl zcela nové vyhrávky, pravděpodobně představující segment dosud neslyšené písně Run With Me. Nechme se překvapit, zda jsou prvotní odhady fanoušků trefou do černého, obě premiéry prozatím nabízí ke zhlédnutí video níže.

Zbylou, už tradiční sestavu songů v každém případě výrazněji narušila až obvykle celkem opomíjená Wheels, před níž si Dave Grohl neváhal rýpnout do současné politické situace ve Spojených státech (“Polovina Ameriky je momentálně ve s*ačkách,” prohlásil bez dalšího rozvádění) či taktéž nikterak pravidelná Skin and Bones. Příznivci v prvních řadách dosáhli svého po Best of You, kdy Foo Fighters na základě jejich prosby zahráli nepřipravené WattershedFor All the Cows.

Ostatně, finále večera všeobecně se nesl ve velmi uvolněném duchu. Přesně tak, jak si to setkání s těmi opravdu nejvěrnějšími v Británii zaslouží.

Potvrzený setlist:

Learn to Fly
Sean
White Limo
Arlandria
Something From Nothing
The Pretender (+ vsuvky ‘Super Freak’ od Ricka Jamese, ‘Help Me, Rhonda’ od The Beach Boys a ‘Keep Your Pretty Promise to Yourself’)
Walk
My Hero
Cold Day In the Sun
Congregation
These Days
Wheels
Times Like These
All My Life
Skin and Bones
This Is a Call (+ vsuvka ‘Run With Me’)
Hey, Johnny Park!
Monkey Wrench
Best of You
Wattershed
Big Me
For All the Cows
Enough Space
Everlong

AKTUALIZOVÁNO (25. 2. 2017 20:59): Všimli jste si naší původní, z přímého přenosu pořízené fotografie na instagramovém profilu Chrise Shifletta? Pochvala potěší, ale hlavně je fajn vědět, že jsme pod dohledem 🙂

Good shot from last night!

Příspěvek sdílený Chris Shiflett (@shifty71),

 

Foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans, Kay Truckle/Twitter, Apex/The Herald, Mark Brookes/Twitter

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑