Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Foo Fighters v živém streamu nabídli další střípky z nové desky

Během přesně hodinu a půl trvajícího koncertu z losangeleského Roxy Theatre stihli Foo’s zahrát jak osvědčené klasiky, tak i singl Shame Shame s pár dalšími novinkovými riffy k tomu.

Ačkoliv samotná streamovací varianta vystoupení nebyla pro kapelu úplnou novinkou (vzpomeňte na někdejší seznámení s albem Wasting Light ze Studio 606), okolnosti byly tentokrát přeci jenom o dost odlišnější.

Foo Fighters během zvukové zkoušky v Roxy Theatre (14. 11. 2020)

I přes zcela vylidněný sál, vyjma štábu a nejbližších spolupracovníků, se však Foo Fighters ani za nepříznivých podmínek nevzdali společných chvil s fanoušky – naopak, Dave Grohl je v průběhu přenosu neváhal opakovaně vyzvat k tomu, aby si pěkně od plic zařvali u sebe doma v obýváku: “Pokud nemáte v oblibě své sousedy nebo spolubydlící, pojďte do toho s námi! Alespoň poznáte jaké to je, zpívat do prázdného prostoru. Aktuálně tu s námi ječí akorát kameramani a bedňáci,” povzbuzoval do záběru. A tak se, soudě dle reakcí v souběžně běžící diskuzi příznivců, také s chutí dělo.

+ Potvrzený setlist

All My Life (vč. části nové písně)
The Pretender
The Sky Is a Neighborhood
Times Like These
Shame Shame
My Hero
These Days
Learn to Fly (vč. části nové písně)
This Is a Call (vč. části nové písně)
Make It Right
Best of You
Everlong

Kapela se na scéně objevila po krátkém čekání, jemuž ještě před začátkem show předcházely za zvuku Daveovy sólové skladby Play krátké střihové záběry pohledem dopředu avizované “Beer’s Eye” kamery. Nutno dodat, že při koncertu jako takovém už režie téměř stoprocentně upřednostňovala zařízení běžně rozmístěná, což rozhodně nebylo na škodu.

Foo Fighters během vystoupení v Roxy Theatre (14. 11. 2020)

Ještě než přišel následný výkop s All My Life, ozvala se nejprve dosud neznámá melodie a první evidentní teaser z alba Medicine At Midnight. Takovýchto chvilek poté nastalo ještě několik a sám Dave je při první možné příležitosti nadšeně vypíchl: “Něco nového vám dneska ukážeme. Ale jen malé kousíčky, album je přecijen pořád dost daleko. Zkuste si je v průběhu večera najít,” provokoval. A skutečně – kromě kompletní Shame Shame (s Barbarou Gruska v roli perkusionistky) se také během Learn to Fly či This Is a Call objevily sekvence fanouškům zatím neznámé. Silné kytarové riffy v obou případech doprovodily i výraznější sbory, čímž jakoby Foo Fighters chtěli dát najevo, že kompletního odklonu od jejich obvyklé tvorby se netřeba obávat.

“Musím říci, že za posledních osm měsíců jsme se jako kapela vlastně neviděli,” navazoval Grohl o něco později. “Docela na houby, když si vezmete, že běžně jsme prakticky neustále pohromadě. A jediný rozdíl oproti zkoušce jsou teď ta světla, kamery.. navíc teda hrajeme více než tři songy.” Jako odlišnost by asi stála označit také opětovná přímá účast Violet Grohl za jedním z doprovodných mikrofonů a během věškerých sborových vokálů. Kdo ví, třeba Daveova potomka uslyšíme i v písních únorového titulu, hm?

Violet Grohl během koncertu Foo Fighters v Roxy Theatre (14. 11. 2020)

Ale zpět k povedené, i když nakonec kratší show. Foo’s si ji po delší pauze evidentně užívali na maximum, se skvělým pocitem konečně si opět pořádně hrábnout do strun. Došlo i na tradiční, ačkoliv zrychlenou představovačku, při které Dave na oko vtipně opomněl člena své kapely za bicími: “Však říkám, že je to divné, úplně jsem zapomněl někoho zmínit. No jo, nejdůležitější článek, tedy mne!” Chvíli na to následoval pro změnu postesk, jak koronavirová pandemie neslavně ovlivnila plánované oslavy pětadvacátého výročí skupiny: “Jasně, 2020 bude nejlepší rok! Vyjedeme na turné, máme spoustu nápadů, chystáme desku.. I ta nová trička jsou ready,” rozhazoval frontman rukama.

Plakát ke koncertu Foo Fighters v Roxy Theatre (14. 11. 2020)

Lehké nářky sice průběžně zaznívali ze strany Foo’s i příznivců online, všichni ale byli přesto očividně vděční alespoň za tuto možnost shledání. Ostatně jak taktéž prohlásil Dave: “Když nevidím vás, vaše obličeje a reakce, dnešek můžeme jenom těžko brát jako naší společnou noc. To vzájemné spojení nám chybí. Momentálně je ale zároveň nejdůležitější přinést radost a štěstí. Jde o způsob, jenž aktuálně zkrátka musí fungovat.”

Ano, halekat si se zapnutými repráky ve tři ráno byl vskutku zvláštní pocit. Každá uběhlá minuta však dokázala vlít do žil tolik energie, jako už (bohužel) dost dlouho ne. V současnosti se nelze potkat jinak, nicméně i tato forma dokázala divy. Buďme za ni rádi.

 

Foto: Foo Fighters, repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans

 

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! ;)


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑