Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Dave Grohl během natáčení v neworleanské Preservation Hall

Publikováno 25. 11. 2014 | 21:18 | Tomáš Hajduk

0

Kolébku tradičního jazzu pohání jednota jejích obyvatel

Jak Dave Grohl spolu se svými Foo Fighters zjišťují v další epizodě Sonic Highways, jazzová scéna v New Orleans vzkvétá. I přes to, že tomu tak v minulosti hned několikrát nebylo.

“Nemusíte dlouho pátrat, abyste se dozvěděli o celé řadě různých civilizací, které se snaží uchovávat svou historii, předávat ji z generace na generaci. Stejně jako je na světě nepočítaně muzeí a galerií, snažících se o to samé s uměním a kulturou. Upřímně mám za to, že bychom měli obdobně postupovat i v případě muziky – a přesně o tom je tohle místo,” uvádí Grohl trefně největší město americké Louisiany. Stačí vlastně jen několik málo minut, abyste jeho atmosférou byli dokonale pohlceni. Z ulice k vám doléhá typický zvuk projíždějících tramvají, okolní historické budovy na všechny strany šíří svůj neokoukatelný šarm a do toho ze všech stran zní od rána do večera živá hudba. “S muzikou chodíte spát, s muzikou vstáváte,” popisuje jedna z hlavních postav šestého dílu série, Ben Jaffe. Věnování nemalé pasáže právě Jaffeově osobě samozřejmě není nijak náhodná – zejména prostřednictvím aktuálního majitele Preservation Hall, a zároveň kontrabasisty Preservation Hall Jazz Band, se totiž dozvídáme podrobné detaily o bohaté historii i obrovském významu jinak vcelku nenápadného prostoru v jedné z neworleanských uliček.Právě Preservation Hall byla díky snaze Benových rodičů, Allana a Sandry Jaffeových, v počátku šedesátých let prvním místem, kde jste mohli vidět pospolu hrajícího bělocha s černochem – bez ohledu na stále trvající rasovou segregaci. Nedocenitelnou zásluhou podniku i obou zásadových postav pak bylo udržení tehdy již umírající tradiční jazzové scény, jejíž vzpamatování se z posledních letargických momentů zajistil až zájem jazzuchtivých turistů. Z upadajícího žánru se rázem opět stalo ve velkém vyhledávané zboží, což se dá s naprostým klidem prohlásit i v návaznosti na současnost. Třeba i díky členům již zmiňované Preservation Hall Jazz Band, kteří jako zástupci už čtvrté generace hudebníků opečovávají a udržují neworleanský klenot s o nic menším zapálením než zakladatelé samotného sálu. “Kdyby neexistovala ta skupina, nebyli bychom tu ani my,” potvrzuje Jaffe.

I v případě šestého dílu Sonic Highways se od nás dočkáte českých titulků, které pro soubory oficiální distribuce připravujeme ve spolupráci s uživateli Titulky.com – odkaz hledejte v sekci Média, doplněné aktualitě či na diskuzním fóru.

Epizoda však nezapomíná ani na představitele dalších žánrů, které se v mnoha případech staly realitou právě díky jazzovým základům – dozvídáme se tak o osudech hvězd jako Dr. John, Alan Toussaint, The Meters nebo legendárních Neville Brothers. Nejmladším zástupcem neworleanského hudebního světa je pak Troy “Trombone Shorty” Andrews, na něhož dokument prozrazuje vše od původu jeho přezdívky (když jako předškolák nepustil z ruky trombón jednou takové velikosti, než byl on sám, pojmenování přišlo vlastně samo), přes začátky v ulicích, až po velký okamžik, kdy jako následník Neville Brothers obsadil do té doby jejich vrcholný bod programu místního Jazz Festu.

Krátkým segmentem v samotném závěru se Dave ještě neváhá ohlédnout na devět let starou tragédii, kdy oblast nemilosrdně srazil na kolena hurikán Katrina, doprovázený rozsáhlými záplavami. Podobně ale jako záplavová vlna znamenala pro obyvatele utrpení, bezmoc a ztráty, s jejím opadnutím přišlo smíření, naděje a zejména vzájemná podpora, kterou se lidé mezi sebou udržovali při smyslech. “Vášeň je schopná ujít opravdu pořádný kousek cesty, co?” ptá se producent Daniel Lanois, načež doplní, že se tak může dít pouze tehdy, pokud “přichází od srdce, z přirozeného a upřímného místa”. Stačí se podívat na každotýdenní hudební průvody v ulicích, jednotu tamějších tančících lidí a pochopíte – žádné synonymum než vášeň by New Orleans po této výpravě nemohlo vystihnout lépe.V House of Blues hráli Foo Fighters dvě a půl hodiny

Ani v případě New Orleans nezapomněli Foo Fighters přivézt aktuální epizodu Sonic Highways do jednoho z místních klubů, kterým se nakonec ukázala být pobočka House of Blues. Po odpromítání nového přírůstku mezi díly své dokumentární série, kapela divákům předvedla přibližně dvou a půl hodinový zážitek, jenž tvořilo na pětadvacet skladeb napříč vlastní diskografií či z dílny oblíbených interpretů. Nové album konkrétně zastoupili The Feast and The Famine, Congregation, Something From Nothing, Outside a zejména očekávaná In The Clear, při které však Foo’s tentokrát nedoplnil žádný, dopředu neohlášený host.

Zklamání se ale v žádném případě nekonalo, spokojenost naopak vládla na obou stranách bariéry – zatímco publikum nadšeně vítalo každou další položku setlistu, Grohl na jejich adresu neváhal prohlásit, že si připadá jako “na nejzábavnější svatbě, kterou kdy navštívil, spolu s osmi stovkami nalitejch přátel“. Jestli se atmosféra v House of Blues frontmanově přirovnání alespoň přiblížila, můžete posoudit sami v klipech níže.

Potvrzený setlist:

The Feast and the Famine
Learn to Fly
Arlandria
Rope
The Pretender
My Hero
Hey, Johnny Park!
Monkey Wrench
Congregation
Walk
Cold Day in the Sun
In the Clear
I’ll Stick Around
Big Me
Something From Nothing
These Days
Outside
Miss You (cover písně Rolling Stones cover)
Ain’t Talkin’ ’bout Love (cover písně Van Halen)
Stiff Competition (cover písně Cheap Trick)
Breakdown (cover písně Toma Pettyho a Heartbreakers)
Under Pressure (cover písně Queen a Davida Bowieho)
Best of You
This Is a Call
All My Life
Everlong

Foo Fighters @ House of Blues, New Orleans (21. 11. 2014)
Cold Day In The Sun / In The Clear / I’ll Stick Around / These Days
Ain’t Talkin’ ’bout Love / Stiff Competition / Under Pressure / Everlong

Titulní foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans/Sonic Highways

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑