Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Konečně. Nirvana je součástí rokenrolové síně slávy

Pouhé čtyři dny poté, co si fanoušci připomněli už dvacetileté výročí smrti Kurta Cobaina, se jejich kapela v newyorském Barclays Center dočkala uvedení mezi rock’n’rollové velikány.

Že si pořadatelé přizvání Nirvany nechají až jako největší tahák na úplný závěr celého, zhruba čtyřhodinového ceremoniálu, se tak trochu očekávalo. Když pak ale zpěvák Michael Stipe – mimochodem velký Kurtův přítel – na scénu kromě samotných členů uvedl i zástupce Cobainovy rodiny s chotí, diváci jakoby si i přes předpoklady sborově řekli: “Kdo by to byl čekal?”

Nirvana & Joan Jett – Smells Like Teen Spirit


“Nirvana, to byli umělci v každém smyslu toho slova. Byli pozoruhodní. Hluční, ale také melodičtí a velmi, velmi originální,” prohlásil Stipe během své úvodní řeči, na kterou už navázali Dave Grohl s Kristem Novoselicem. “V Nirvaně jsem vždycky byl za tichého, byl jsem prostě bubeník. Spousta z vás dost možná ani neví, že jsem za bicími seděl až jako pátý v pořadí. Z nějakého důvodu jsem mohl být tím nejšťastnějším člověkem na světě, a zároveň součástí Nirvany,” ujal se slova Grohl. Novoselic po něm zase připomněl neskutečný vliv jejich tvorby, kterou si fanoušci připomínají každým dnem: “Všem příznivcům bych chtěl opravdu moc poděkovat. Kdykoliv ke mně někdo přijde a řekne mi: ‘Děkuju ti za vaší muziku’, hned si vzpomenu na Kurta. To on si zaslouží díky, přál bych si aby tu dnes mohl stát s námi. Ta muzika znamená strašně moc pro ohromnou spoustu lidí, včetně nových generací i dalších a dalších fanoušků. Je v tom všem pořád ohromné množství energie.”

Ještě emotivnější chvilky nastaly v momentě, kdy se mikrofonu chopila Wendy Cobain: “Nejspíš to opláču. Vlastně se už tak děje, protože on by byl tak pyšný.. Sám by nejspíš řekl, že ne, ale vážně by byl. Tak hrozně moc mi chybí, byl to andílek. Díky,” prohlásila k slzám dojatá Kurtova matka a slovo předala Courtney Love, asi největšímu překvapení celé sestavy, která se na pódiu sešla. “Abych řekla pravdu, mám připravenou opravdu dlouhou řeč, ale nechám ji stranou. Ti, na které tady teď koukám, jsou mojí rodinou. Všichni z vás. Bratři Michael a Krist, babička Wendy, pan Grohl.. David! A to je vše. Zkrátka si přeji, aby tu Kurt mohl být a prožívat, cítit to s námi. Před dvaceti lety síň slávy ještě snad ani neexistovala, dneska by si jí ale určitě cenil. Vážil by si toho, že tu dnes stojí Krist, Dave, Michael, jeho matka i sestry. Já bych tyhle momenty ještě ráda věnovala naší dceři Francis, která tu dnes s námi nemůže kvůli nemoci být. A to je všechno. Říkat k tomu více není třeba. Děkuji vám,” poděkovala a objala se s Davem. Jakákoliv nevraživost šla v ten moment stranou a emoce jakoby pohltily celý sál.

Nirvana & Annie Clark – Lithium


Dost ale bylo děkovaček a proslovů – kapela měla v plánu na závěr večera také něco málo zahrát, s čímž jí pomohla i čtveřice Joan Jett, Lorde, Kim Gordon a Annie Clark. Zatímco Jett si s Grohlem, Novoselicem a Smearem zahrála a zapěla Smells Like Teen Spirit, Kim Gordon z rockových Sonic Youth se s chutí rozpohybovala do Aneurysm, skladby z kompilace Incesticide. Pak už následovala – jak sám Novoselic poznamenal – mladší generace. Nejprve se objevila Annie Clark, zpěvačka formace St. Vincent, jež si s kapelou na kytaru vystřihla Lithium, třetí singl z desky Nevermind a po ní už velká hvězda posledních měsíců zosobněná teprve sedmnáctiletou vokalistkou Lorde. “Je intenzivní, je vášnivá. Takže je pro tuhle věc naprosto perfektní,” uvedl ji Krist, v té době již s připraveným akordeonem naznačujícím příchod finále s All Apologies.

Nirvana, Joan Jett, Lorde, Annie Clark & Kim Gordon – All Apologies


Citlivější závěr, který na pozadí ještě dokreslily promítané snímky kapely a zejména Kurta Cobaina, si slavnostní ceremoniál snad ani nemohl přát. Další nezapomenutelný set nezavršilo žádné hvězdné jamování, vše patřilo pouze jednoduchému vybrnkávání na kytaru Joan Jett a společnému odchodu ze scény. Není ani třeba dopisovat, na koho se v ten moment myslelo především..

Jen pár hodin po skončení večera se členové Nirvany s většinou přátel ještě přesunuli do útulného prostředí baru Saint Vitus, kde pro zhruba 350 diváků odehráli tajné vystoupení. Během setu celkem zaznělo devatenáct písní, kromě Joan Jett, Kim Gordon a Annie Clark (nyní i s kapelou St. Vincent) si s Davem, Patem a Kristem zahráli a zapěli i tváře jako J Mascis nebo John McCauley. Kompletní setlist koncertu je k dispozici zde, podrobnosti nabízí také například stránka českého fanklubu Nirvany na Facebooku.

Foto: Jeff Kravitz/FilmMagic, Kevin Kane/WireImage, Charles Sykes/AP 

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑