Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Rozhovory Dave Grohl při vystoupení na festivalu BottleRock (28. 5. 2017)

Publikováno 2. 6. 2017 | 18:03 | Tomáš Hajduk

0

“Letošek máme naplánovaný,” naznačuje Dave Grohl

Frontman Foo Fighters se nedlouho po uveřejnění nové písně Run objevil také v éteru hned několika rádiových stanic. Obzvláště výřečný byl v případě telefonického rozhovoru s moderátory kalifornské KROQ-FM, kde v pořadu The Kevin & Bean Show rozebral nejen čerstvý singl, ale i další plány své kapely.

“Nápad na ‘Run’ není tak starý, přišli jsme s ní tři nebo čtyři měsíce zpátky,” popisoval nejprve vznik singlu. “Zrovna se chystáme na letní porci koncertů a přišlo by nám trochu zvláštní nenabídnout fanouškům vůbec nic nového. Proto skladba vyšla ještě před tím, než vyrazíme.”

Ve studiu klidně i ve chvílích odpočinku

Po vystoupení na festivalu BottleRock však další cílovou destinací Foo’s nebude americký kontinent. Sestava jej v polovině června naopak opustí a pomalu se vydá na okraj Evropy, konkrétně do islandského Reykjavíku. “Hrajeme na Islandu, v Lotyšsku a Skandinávii, pak na nás čeká Anglie a Glastonbury, Paříž, Španělsko.. chvíli se zdržíme kolem. Už je to nějaká doba, na turné jsme pár let vůbec nebyli a scházelo nám to,” přiznal Dave lehký “absťáček” po živém koncertování. Zároveň ale neváhal dodat, že předcházející pauza byla taktéž více než záhodná.

Foo Fighters na novém propagačním snímku

“V době, kdy probíhalo naše poslední turné, jsem se na scéně nemohl ani pohybovat. Seděl jsem na trůnu. Dřepěl, řval a z kalíšku celé měsíce popíjel Jaegermeistera,” neopomenul zmínit zranění své nohy, které si přidělal po pádu z pódia během show v Göteborgu (12. června 2015). Důsledkem bylo následné zrušení celkem sedmi zastávek, včetně té asi nejočekávanější na Pyramid Stage v Glastonbury.

“Jen co ta šňůra skončila, padla shoda, že potřebujeme pauzu. Nakonec se vypnulo na víc než rok, já konkrétně se musel dát znovu do pořádku s končetinou. Při práci zkrátka neumíme odpočívat,” potvrdil s tím, že pokud už ale na chvíle klidu dojde, členové kapely si je neváhají užít pospolu. “Opravdu jsme přáteli.. I když se nesedí v letadle, nemáme problém zůstat v kontaktu. Zkrátka nás baví hrát, takže se stejně scházíme a jamujeme nebo tvoříme. Máme vlastní studio, sem tam něco natočíme.. ale hlavně je to o prosté realitě, že nám hudba dokáže chybět. Před pár dny jsme vystoupili na festivalu BottleRock, snad po dvou letech zase jednou na velkém pódiu. To byla paráda.”

BottleRock? Škoda, stačila minuta

Radost z úspěšného a všemi kvitovaného návratu přitom Foo Fighters nedokázali (i když třeba nechtěně) zkazit ani samotní pořadatelé hudební akce, kteří s úderem místní dvaadvacáté hodiny nesmlouvavě vypojili přívod energie do aparatury a kapelu tak nenechali dokončit Everlong, poslední položku předvedeného setlistu. Se ztíženými podmínkami se formace dokázala i tak poprat – píseň přesto dohrála, a to za mohutného přispění hlasivek přítomných diváků. “Víte co, je to asi takhle.. Pokud vypojíte zástrčku, ještě to neznamená, že přestaneme hrát. Do konce chybělo strašně málo a je škoda, že nám tu minutku nezkusili věnovat,” smál se Grohl na lince. “Vystupujeme v pizzériích, během hurikánů.. Prostě tím žijeme. Navíc, pokud koncert ovlivní podobné okolnosti, právě z nich pak vznikají nezapomenutelné momenty. Něco vás omezuje v hraní, ale vy se nedáte a jedete dál. Jako když si zlomíte nohu a vás to nezastaví – to nebylo jiné.”


Kompletní ‘Everlong’ z vystoupení Foo Fighters na festivalu BottleRock

Vyjma čerstvé písně Run a festivalových hrátek v kalifornském Napa se kapela svým fanouškům neohlásila skoro dva roky. Lze sice ještě započítat únorovou show v klubu Cheese and Grain, regulérní vystoupení pro držitele běžných vstupenek ale nalezneme až po ohlédnutí do listopadu 2015. Zhruba ve stejné době se v diskografii Foo Fighters zjevil také dosud poslední studiový počin – EP album Saint Cecilia, všem fanouškům bezplatně uvolněné jako poděkování za dlouholetou přízeň. Poté se ale skupina rozhodla pro odpočinek, jenž pojala víc než zodpovědně. “Vždycky jsme měli dobrý odhad na moment, kdy je nejlepší na nějakou dobu zmizet z dosahu či se naopak vrátit pod reflektory. Pohromadě fungujeme skoro dvaadvacet let, takže nám to nedělá problém. I s turné to mám pořád stejně – jakmile po roce až dvou letech skončí, říkám si: ‘Kašlu na to. Už to nedávám, nikdy víc.’ Pak jsem ale tři a půl, čtyři měsíce doma a zase přemýšlím: ‘Vyzvedněte mě a jedeme znova.’ Jak přes kopírák.”

Samé lepší příští

Teď každopádně nadchází fáze po odpočinku, s Davem Grohlem natěšeným a plným energie. Co všechno si pro rok 2017 se svou partou tedy nachystal? Kromě nového materiálu a slušného počtu koncertů po Evropě či Ásii samozřejmě musela padnout otázka také na případné vystoupení přímo v Jižní Kalifornii, kde sídlí dotazující se rocková stanice. A oproti původním spekulacím, že celá Amerika bude muset Foo Fighters na nějakou dobu oželet, to nyní se šancemi nevypadá vůbec beznadějně. “Mám za to, že to nebude trvat tak dlouho,” naznačil Dave. “V blízké době se chystáme podniknout mnoho zajímavého, včetně parádních show. Všechno máme naplánované. Už zanedlouho oznámíme většinu ze zábavných věcí, jenž pro letošek chceme stihnout.”

Při pohledu na poslední novinu, kterou nám Foo’s zcela nečekaně představili zbrusu nový singl, lze s klidem říci, že dočkat se můžeme absolutně čehokoliv. Hodně skloňovanou variantou je pochopitelně i další studiové album, na jehož adresu však Grohl zatím volil jen velice všeobecné fráze. “Nevím, uvidíme. Musíte zkrátka sledovat náš skromný účet na Twitteru,” zůstal tajemný. Strategicky? 🙂

Dave Grohl v novém klipu k písni 'Run'

Foto: BottleRock Festival/Facebook, Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑