Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Koncert Foo Fighters v pařížské AccorHotels Areně (3. 7. 2017)

Publikováno 4. 7. 2017 | 13:25 | Tomáš Hajduk

0

Náprava restů v Paříži zaujala premiérou ‘Dirty Water’

Foo Fighters vynahradili vyprodané AccorHotels Areně necelé dva roky čekání i předvedením další z novinkových písní.

Ano, také francouzského hlavního města se v roce 2015 dotkla série odvolaných vystoupení. Důvodem však nebylo tehdy už několik měsíců staré zranění Davea Grohla po jeho pádu z pódia ve Švédsku, ale okolnosti o poznání tragičtější. Vraždící běsnění teroristické skupiny, která připravila o život desítky návštěvníků koncertu Eagles of Death Metal v pařížském klubu Le Bataclan i mnoho lidí přímo v ulicích města, vedlo ke zrušení celkem čtveřice plánovaných termínů Foo’s – kromě Paříže také v Turíně, Lyonu a Barceloně. Zatímco Španělé se své nové příležitosti vidět kapelu v akci dočkají ve čtvrtek, jejich severní sousedé měli možnost o tři dny dříve.

+ Potvrzený setlist

Times Like These
All My Life
Learn to Fly
Something From Nothing
The Pretender
Eruption / Heart of the Sunrise / School’s Out (covery částí písní Van Halen, Yes a Alice Coopera)
Cold Day in the Sun
Congregation
Walk
These Days
My Hero
Dirty Water
Skin and Bones
Run
This Is a Call
Arlandria
Rope
Wheels (pomalá verze)
Monkey Wrench
Best of You
Everlong

Prakticky totožný pozvolný úvod, jaký Foo Fighters volili i pro show v Praze, dostal v případě metropole pod Eiffelovou věží přeci jen o něco emotivnější ráz. Dave Grohl nemusel být při svých slovech ani nijak konkrétní. Každý z přítomných i tak věděl, že neodkazují jen na dlouhou časovou prodlevu od poslední návštěvy či krásu venkovních prostranství. “Je fajn tu konečně být, už je to nějaká doba. Příliš dlouho, řekl bych. Víte, před každým koncertem se rozhodujeme co za noc nás čeká. Bude to noc, kdy se po letech pozdravíme a nabídneme vám něco, co jsme nenabídli nikomu jinému? Myslím, že dneska večer – mimochodem dlouhý večer, vím to – si něco zazpíváme společně, stejně jako zahrajeme skladby, jež od nás nikdo na světě dosud neslyšel,” sliboval hned v prvních minutách představení. “Ale ještě před tím.. tahle písnička je podle mne nejlepší možnou volbou pro zahrání vám i tomuto nádhernému městu, když nám to tak trvalo. Jmenuje se Times Like These.”

Koncert Foo Fighters v pařížské AccorHotels Areně (3. 7. 2017)

Jakmile pak Davea doplnil zbytek kapely, opět se rozjel nezastavitelný vlak poháněný obvyklými palivovými články All My Life, Learn to Fly, Something From Nothing a The Pretender. Náznak lehké odlišnosti od osvědčených zvyklostí posledních týdnů nastal nejprve s krátkými vizitkami jednotlivých členů, kdy úplně poprvé během aktuálního turné zněly ukázky Eruption od Van Halen, respektive Heart of the Sunrise z pera britských Yes. O poznání větší nabourání programu ale zachytily až chvíle po My Hero.

Foo Fighters @ AccorHotels Arena, Paříž, FRA (3. 7. 2017)

Times Like These / Learn to Fly / The Pretender / These Days / My Hero
Dirty Water / Skin and Bones / Run / Best of You / Everlong

O naplnění původního příslibu zatím neodhaleného materiálu se totiž postarala Dirty Water, tedy šestá píseň z oznámeného studiového alba Concrete and Gold. Pokud kapela dopředu avizovala, že její devátá řadovka nabídne gigantický rockový počin s důrazem na melodii a pestré aranžmá, nejčerstvější živá premiéra je tomu jednoznačně výborným důkazem. První, spíše experimentální polovinu titulu nejdřív střídá seznámení se snadno zapamatovatelným refrénem, načež, podobně jako v Run, přichází nefalšovaná exploze (nejen) kytarových náloží. Reproduktory se vážně mají na co těšit.

Asi právě vzhledem k zařazení absolutní premiéry “špinavé vody” se Foo Fighters poté nijak zvlášť neměli k příhozu The Sky Is a Neighborhood ba ani La Dee Da. Druhou a také poslední ochutnávkou proto zůstala o něco později hraná, vlastně už takříkajíc povinná Run. Na ní ještě navázala sestava neméně očekávaných hitů, segmenty s This Is a Call, Rope či pomalou Wheels nevyjímaje.

Finále koncertu Foo Fighters v Paříži (3. 7. 2017)

Závěrečný vrchol znovu patřil Everlong, tentokrát včetně věnování věrnému, devatenáct tisíc hlav čítajícímu publiku. “Nehrajeme si na přídavky a podobné nesmysly, zkrátka pokračujeme v hraní. Až do teď. Díky, že jste počkali i že jste přišli. Taky za přízeň během uplynulých dvaadvaceti let. Tahle je pro vás, na viděnou,” loučil se Grohl a udělal tak tečku za prvním odčiněným restem předešlé koncertní šňůry. Ten španělský jej bude v Madridu následovat hned vzápětí.

 

Foto: manuwino, Pierre Bauduin/Twitter

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑