Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Nate Mendel

Nate MendelRodné jméno: Nathan Gregor Mendel
Datum narození: 2. prosince 1968
Místo narození: Richland, Washington, USA
Rodinný stav: svobodný
Dřívější skupiny: Diddly Squat, Christ on a Crutch, Sunny Day Real Estate, Juno
Nástroje: basová kytara, akustická kytara, syntetizéry

Nate Mendel se narodil 2. prosince 1968 v Richlandu, malém městečku na jihovýchodě Washingtonu. Jeho prvním hudebním nástrojem jsou housle, velmi rychle se u něj ale stupňuje i zájem o rockovou muziku – k pořízení baskytary jej přesvědčuje kamarád, který sám hraje na kytaru. Základy se Nate učí prakticky sám, až na několik lekcí od basáků z místních kapel.

Po krátkém vystupování s kapelou Product of Rape se Nate přidává k formaci Diddly Squat. Nejedná se však rovněž o žádnou dlouhodobou záležitost – skupina vydává jen několik singlů a absolvuje národní turné. Po neodvratitelném rozpadu hardcore punkové kapely se Mendel přemisťuje do Seattlu, kde hraje nejprve s punkovými Brotherhood, později pak s Christ on a Crutch.

V roce 1992 Nate spolu se svým univerzitním spolubydlícím Danem Hoernerem zakládá skupinu Sunny Day Real Estate, na pomoc si oba zvou i bubeníka Williama Goldsmithe. Po rozpadu formace v roce 1995 Mendela (spolu s Goldsmithem) kontaktuje Dave Grohl – důvodem je nabídka místa baskytaristy u Foo Fighters. I přesto, že později Sunny Day Real Estate ještě jednou obnoví svou činnost, Nate už od Foo Fighters neodejde.

S kolegy ze svého bývalého působiště, Jeremym Enigkem a Williamem Goldsmithem, Mendel v roce 2001 zakládá projekt The Fire Theft, stejnojmenné album vydávají o dva roky později. Na krátkou dobu se Nate ukazuje také s formací Juno.

Nate Mendel je svobodný, se svou bývalou přítelkyní má syna Noaha.


Nahoru ↑