Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters si v Chicagu zahráli s Perrym Farrellem (4. 8. 2017)

Publikováno 7. 8. 2017 | 23:49 | Tomáš Hajduk

0

Neočekávané vystoupení Foo’s v Chicagu posouvalo hranice

Překonávání rekordů, oslava narozenin i setkání s dalším hudebním vzorem. Koncertní maraton Foo Fighters v chicagském klubu Metro pohltil přítomné hned několika překvapeními a setem čítajícím více než třicítku písní.

Unikátním titulem nejdelší show v historii kapely se dosud mohlo pyšnit americké město Charlotte, kde Foo’s v září 2012 obsadili pódium prostoru The Fillmore na tři hodiny a dvacet jedna minut. Po pátečním večeru v Chicagu je ale vše jinak – zhruba jedenáct stovek fanoušků bylo v beznadějně vyprodaném sálu svědkem přes tři a půl hodiny trvající exhibice, která frontmanův obvyklý komentář “budeme hrát tak dlouho, dokud nás neodtáhnou ze scény” zase jednou katapultovala do nových sfér.

Vystoupení Foo Fighters v klubu Metro Chicago (4. 8. 2017)   Vystoupení Foo Fighters v klubu Metro Chicago (4. 8. 2017)

“Z dnešní noci hodláme udělat nejdelší koncert naší kariéry,” netajil se jasným cílem Dave Grohl v samotném úvodu. Snad aby ještě zdůraznil mimořádnost svého prohlášení, rovnou se svými kolegy rozehrál skladbu Aurora, v setlistech jen zřídka se vyskytující raritku z třetí studiové desky.

+ Potvrzený setlist

Aurora
Run
All My Life
Times Like These
White Limo
Learn to Fly
The Sky Is a Neighborhood
Something From Nothing
The Pretender
Big Me (pomalá verze)
Cold Day In the Sun
Congregation
La Dee Da
Walk
These Days
My Hero
Skin and Bones
Dirty Water
Rope
Arlandria
Sunday Rain
Mountain Song (+ Perry Farrell, cover písně Jane’s Addiction)
Monkey Wrench
This Is a Call
I’ll Stick Around
Miss You (cover písně The Rolling Stones)
Under Pressure (cover písně Queen)
Stay With Me (cover písně Faces)
Breakdown (cover písně Toma Pettyho a the Heartbreakers)
Best of You
Let There Be Rock (cover písně AC/DC)
Everlong

Na ní obratem navázal zástupce alba naopak zbrusu nového, jenž současnou předprodejní fázi opustí teprve 15. září – jako první zněla netradičně už se začátkem programu Run, později doplněná také o The Sky Is a NeighborhoodLa Dee DaDirty Water (za bubny sedící Dave před písní upřesnil, že právě na ní uslyšíme jako hosta Paula McCartneyho) a Sunday Rain. Dle několika snímků zachycujících tištěný harmonogram večera, Foo Fighters hodlali přispěchat i s Arrows a zejména dvojicí dosud nehraných Make It Right a The Line, pravděpodobně z časových důvodů ale na představení další části řadovky Concrete and Gold nakonec nedošlo.

Vystoupení Foo Fighters v klubu Metro Chicago (4. 8. 2017)   Vystoupení Foo Fighters v klubu Metro Chicago (4. 8. 2017)

Kolem jedné hodiny ráno místního času Grohl nejprve nadhodil, “že by už teoreticky do sálu mohl popřát dobrou noc”, namísto toho ale následovalo konstatování: “na programu je ještě dvacítka songů”. Lídr Foo’s byl tentokrát všeobecně o něco upovídanější – tu zavzpomínal na tamější premiérovou show, kterou si v roce 1995 kapela na stejné adrese střihla s Eddiem Vedderem a Mikem Wattem, jindy zase děkoval zvukařům, managerovi Johnovi Silvovi nebo kupříkladu i Chrisovi Shiflettovi (prostě za to, že je se skupinou a hraje na kytaru). Méně jistoty si pak prozměnu vybral v úvodu These Days, jíž po krátké minele s popleteným textem raději utnul a rozjezd skladby zopakoval nadvakrát.

Při další z příležitostí se díky vzniklým okolnostem stihl nadechnout s prosbou o hromadné blahopřání diváků k momentálním 58. narozeninám Pata Smeara, dav mu ale okamžitě skočil do řeči hlasitým popěvkem ‘Happy Birthday to you’. Oslavenec, pro tyto chvilky vybavený slušivou kočičí dekorací (viz snímek níže), reagoval sobě vlastním skromným zamáváním a úsměvem od ucha k uchu.

Foo Fighters @ Metro Chicago, Chicago, USA (4. 8. 2017)

Aurora / Run / The Sky Is a Neighborhood / Big Me
Walk / These Days / Dirty Water / Rope / Sunday Rain
Mountain Song (+ Perry Farrell) / I’ll Stick Around / Under Pressure

Vzhledem k tomu, že koncert Foo Fighters v Metru byl od počátku zamýšlen jako jedno z hned několika “afterparty” vystoupení pro poblíž probíhající hudební festival Lollapalooza, zaznít muselo i jak ohlédnutí za někdejší aktivní účastí formace, tak hlavně jméno Perryho Farrella, jakožto zakladatele tradiční chicagské kulturní akce. V jeho případě však nezůstalo jen u odkazování – ústřední postava Jane’s Addiction se totiž v návaznosti objevila po boku celé sestavy, aby si pospolu vychutnala píseň Mountain Song (obdobně jako na Daveově narozeninové oslavě v roce 2015).

Předělávka vůbec první písně, kterou kdy Jane’s Addiction napsali, svým způsobem odšpuntovala také porci coverů, obstarávajících závěr dlouhé předvíkendové štace. Po I’ll Stick Around sálem zněli The Rolling Stones a jejich Miss You, následný přesun na britské ostrovy za Queen (Under Pressure s Grohlem znovu za bicími) a Faces se Stay With Me pak ještě korigoval pohled do tvorby australské bandy AC/DC (Let There Be Rock).

Pat Smear oslavil při vystoupení Foo's v klubu Metro Chicago své 58. narozeniny (4. 8. 2017)   Setlist pro koncert Foo's v klubu Metro Chicago zahrnoval hned dvě dosud neslyšené písně (4. 8. 2017)

Poslední návrat do katalogu Foo’s přišel s obligátní Everlong, načež se hlediště konečně mohlo vydat vstříc čerstvému vzduchu. Soudě dle ovací, většina jakoby ani po těch více než 210 minutách rockové výpravy neměla dost. Tak tedy zase příště – ve správný moment, na správném místě a s kapelou nažhavenou překonávat své milníky.

 

Foto: Foo Fighters/Instagram, Garrett Karp/Instagram, Melissa Allen/Instagram

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑