Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters s oceněním za zlatou příčku alba 'Concrete and Gold'

Publikováno 28. 9. 2017 | 23:33 | Tomáš Hajduk

0

Nové album Foo’s slaví žebříčkový triumf ve Státech, Británii i Česku

Ačkoliv hudební kritici často přiřkli Concrete and Gold spíše střídmější hodnocení, na poli světových žebříčků hitparád sbírá devátá studiovka Foo Fighters jedno pomyslné zlato za druhým.

Oproti tři roky starému předchůdci Sonic Highways (profil alba zde), jenž dokázalo krátce po svém uvedení vystoupat na vrchol pouze v Rakousku a Belgii, se čerstvý počin kapely může co do žebříčkových zářezů pyšnit velice podobným úspěchem jako věhlasné Wasting Light (detail na tomto odkazu).

Umístění Země
1. Austrálie, Belgie, Kanada, Česká republika, Nizozemsko, Irsko, Japonsko, Nový Zéland, Norsko, Rakousko, Skotsko, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy
2. Dánsko, Německo, Itálie, Švédsko
3. Finsko, Španělsko

Tabulka: Umístění Concrete and Gold v hitparádách po zahájení prodeje

Dle stejného scénáře, jako dosud nejúspěšnější titul z diskografie Foo’s, se také Concrete and Gold hned po vstupu do prodejních statistik dokázalo probojovat až na první příčku v “domovských” Spojených státech amerických, kde během prvního týdne zakoupilo fyzickou kopii alba na 127 000 posluchačů. Zhruba poloviční číslo prodaných kusů (a tím pádem i okamžité zajištění stříbrné certifikace) pak ohlásila Velká Británie – překonání tamějšího šedesátitisícového milníku znamenalo zisk celkově už čtvrtého prvenství pro kapelu na ostrovech (po One By One, Echoes, Silence, Patience & Grace a Wasting Light).

Jsou ale i místa, kde z pohledu hitparádového umístění nenašla lehce experimentální placka konkurenci a katalog svých tvůrců reprezentuje dokonce nejlépe v jejich historii. Takový stav platí kupříkladu v Irsku, Japonsku či k naší radosti i v České republice – vítězství “betonu se špetkou zlata” v žebříčku IFPI ČR vylepšilo dosavadní maximum již zmiňovaného Wasting Light z roku 2011 (4. místo).

Známky recenzentů napříč škálou

“Absence svěžího materiálu, který by Foo Fighters někam posouval”, “neurčité přešlapování bez konkrétního cíle” nebo dokonce “pomalé zapadávání kapely do sfér fotrovského rocku”. To jsou jen některé ze zdůvodňovacích citací hudebních redaktorů, jenž Concrete and Gold ve svém hodnocení neváhali ocejchovat nálepkou průměrného a ničím nezajímavého titulu.

Jedna miska vah, dalo by se říci. Pak je tu totiž také ta druhá, nešetřící slovy chvály a naopak vyzdvihující “citelný posun Foo’s, vedoucí k až nečekaně působivým skladbám”.

Výběr z recenzí alba ‘Concrete and Gold’
Domácí média

“Album, kterému stačilo málo, aby se utopilo ve stereotypu, se dokázalo proměnit v nahrávku se silnou atmosférou.”
4/5 (iREPORT)

“Beton a zlato” je doslovný překlad novinky od Foo Fighters. A lze ji tak i vnímat. Stojí na pevných betonových základech, na které je fanouškovská základna zvyklá, a do toho kapela šperkuje a vyšívá zlatou nití. Vytváří tak vskutku velké rockové album.”
9/10 (Musicserver)

“Při vší dokonalosti si posluchač není jistý, zda hudba, již Foo Fighters provozují, je opravdu výrazem jejich srdcí. Spíš se zdá, že kapela tvoří podle šablony, kterou si nastavila před dvaadvaceti roky a dodnes ji pozvolna rozvíjí, zatímco doma si její členové s radostí pustí něco jiného.”
bez známky (iHNED)

Zahraniční média

“Nahrávka, která nabízí nejživější a maximálně působivé skladby Foo Fighters za dlouhé roky.”
4/5 (NME)

“Pokud očekáváte okamžité střetnutí s hymnami jako ‘Monkey Wrench’ nebo ‘All My Life’, zvolte raději výběrové Greatest Hits. V opačném případě se s chutí ponořte do mistrovských jamů s nádechem 70. let.”
4/5 (Kerrang!, tištěná verze)

“Koncepcí a provedením lze Concrete and Gold označit jako dosud nejvíce okouzlující album Foo Fighters.”
4/5 (MOJO)

“Hudebně a emocionálně je devátá řadovka Foo Fighters jejich nejvyváženější deskou.”
3.5/5 (Rolling Stone)

“Foo’s ukazují, že jsou zamilováni do světla a stínu, zuřivosti a ticha. Přes každý obrat a otočku, které předvádí se svými nástroji – a Concrete and Gold vlastně nenabízí o mnoho více než to – je osvěžující slyšet kapelu, jak pojímá logické rozuzlení Grohlovy věrnosti vůči pravým rockovým hodnotám.”
3.5/5 (AllMusic)

“Existují nudná alba Foo Fighters i ta vážně povedená. Concrete and Gold patří do druhé skupiny, což se za dva roky nejspíše bude týkat i počinu dalšího.”
6.5/10 (Pitchfork)

“Jistě, texty jsou lepší, písně nejsou tak nudné. Je ale čím dál tím těžší tuhle kapelu obhajovat před zapadnutím do vod taťkovského rocku.”
2.9/5 (Sputnikmusic)

“Fatálním pro Concrete and Gold je jeho nejednoznačný směr. Poslední tři nahrávky, které se potýkaly s podobným nedostatkem, poháněl alespoň určitý smysl, i když se třeba jednalo o něco tak povrchního jako poskakování po městech v Sonic Highways.”
4/10 (Drowned In Sound)

Poněkud paradoxní známky a průvodní komentáře (výběr viz box výše) albu v rovině serveru Metacritic zatím stačí na nadprůměrnou známku přesahující 70 procent ze sta. Hlavní slovo ale stejně nikdo nesebere posluchačům, kteří teprve v následujících týdnech rozhodnou, zda devátá řadovka vydrží ve stopách úspěšnější předchůdkyně či z nich v určitý moment vyčerpaně vyskočí.

Zatím má Concrete and Gold v tomto ohledu sil a elánu na rozdávání.

 

Foto: The Official UK Charts Company

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! ;)


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑