Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Nové album Foo Fighters, 'Concrete and Gold', je konečně v prodeji

Publikováno 15. 9. 2017 | 03:38 | Tomáš Hajduk

0

Pestré ‘Concrete and Gold’ dorazilo na prodejní pulty

Nové řadové album Foo Fighters, v diskografii kapely už navždy zavedené pod číslovkou devět, je od pátečního rána oficiálně dostupné v obchodech po celém světě.

Už dopředu bylo známo, že se Foo’s po několikaleté úspěšné spolupráci s producentem Butchem Vigem hodlali pro budoucí projekt vydat poněkud odlišným směrem. Volba nakonec padla na Grega Kurstina, zkušenou persónu, jež se může pyšnit řadou projektů s hvězdami jako Sia, Kelly Clarkson, Ellie Goulding, Pink nebo Lily Allen, prakticky z jeho pera (spoluautor, producent a původce hudebního doprovodu) pochází i megahit Hello zpěvačky Adele. Může však spojení popového tvůrce s hutnými a výbušnými kytarami jedné z nejúspěšnějších rockových formací současnosti zaujmout?

Foo Fighters při vydání alba 'Concrete and Gold' (září 2017)

Jistě, velmi. „Spousta věcí z deváté řadovky se motala v Daveově hlavě pěkně dlouho – monumentální vrstvené vokály, protisměrné melodie a tohle všechno,“ prozradil v rozhovoru pro server Rolling Stone kytarista Chris Shiflett„Bylo skvělé vidět jej, jak to ze sebe dostává, a zároveň nechává někoho jiného produkovat album,“ dodal basák Nate Mendel„Pustit otěže pro něj obvykle bývá velmi složité.“

Možná, že právě Grohlovy volné ruce daly vzniknout titulu, pro který se těžko hledá jen jedno či dvě přirovnání.

Concrete and Gold nepostrádá úderné nástupy, chytlavé melodie ani silné, místy o něco temnější texty. Oproti dřívějším deskám je ale zároveň zřejmá i snaha kapely o výraznější, někdy téměř až riskantní experimenty.  Zatímco v některých případech slyšíte Foo Fighters takříkajíc na první dobrou, v jiných pasážích vás možná zarazí netradiční nádech blues, jazzu či funku. V kontextu celého alba však pestrost obsažených skladeb funguje znovu na výbornou. Ať už zkouší kouzla s melodiemi, šponují riffy nebo si pohrávají s mixem, stále je cítit, jak moc si Foo’s hlídají ucelený dojem předkládané tvorby. Tedy snad na pár menších otazníků u titulní písně, jež celou placku uzavírá – v případě pinkfloydovsky laděného kousku se hodnotící slova jako “zvláštní” nebo “podivné” (cituji například Joshe Hommeho) tak trochu nabízí.

Přebal Concrete and Gold, devátého řadového alba Foo FightersFoo Fighters – Concrete and Gold

Tracklist alba:
1. T-Shirt (1:22)
2. Run (5:23)
3. Make It Right (4:39)
4. The Sky Is a Neighborhood (4:05)
5. La Dee Da (4:02)
6. Dirty Water (5:20)
7. Arrows (4:26)
8. Happy Ever After (Zero Hour) (3:40)
9. Sunday Rain (6:11)
10. The Line (3:38)
11. Concrete and Gold (5:31)

 

Návrat skupiny do prostředí komerčních nahrávacích studií (EastWest v Los Angeles) s sebou nepřinesl jen nové zkušenosti s místy, jež Foo’s naposledy navštívili při tvorbě alba One by One (2002). V průběhu jim přiděleného časového okna se totiž v prostorách areálu postupně setkali hned s několika zajímavými tvářemi, které díky různým náhodám nakonec končili až v pozici hostů na Concrete and Gold. Samozřejmě, že jako první každého napadne dlouho utajovaná popová star Justin Timberlake. Bez zmínky a na “vedlejší koleji” by ale neměla zůstat ani jména zpěvaček Alison Mosshart, Taylor Greenwood a Inary George, tváře uskupení Boyz II Men Shawna Stockmana, saxofonisty Davea Koze nebo navrátivší se houslistky Jessy Greene.

Dave Grohl o vzniku Concrete and Gold

Zcela samostatnou kapitolou a pro Foo Fighters největším zážitkem za dobu příprav alba však bezpochyby bylo zapojení legendárního Paula McCartneyho, který v písni Dirty Water netradičně obsadil party na bicí. Nápad pochopitelně nepřišel z jeho hlavy – v návaznosti na krátké propůjčení služeb Grega Kurstina si o laskavost někdejšího “brouka” řekl Dave Grohl. „Nechtěl by sis zahrát na bicí v jedné z našich písniček?“ napsal McCartneymu krátkou SMS. Reakcí bylo jen stručné: „Chlape, jsi blázen.“

Průběžně doplňovaný přehled všech zapojených hostů naleznete v tabulce níže.

Kinga Bacik (cello) – The Sky Is a Neighborhood
Inara George (vokály) – Dirty Water
Rachel Grace (housle) – The Sky Is a Neighborhood
Jessy Greene (housle, cello) – Happy Ever After (Zero Hour), The Line, Concrete and Gold
Taylor Greenwood (vokály) – T-Shirt
Dave Koz (saxofon) – La Dee Da
Greg Kurstin (piáno, syntezátor, vibrafon) – Run, Dirty Water, Arrows, Sunday Rain, The Line
Thomas Lea (viola) – The Sky Is a Neighborhood
Ginny Luke (housle) – The Sky Is a Neighborhood
Paul McCartney (bicí) – Sunday Rain
Alison Mosshart (vokály) – The Sky Is a Neighborhood, La Dee Da
Shawn Stockman (vokály) – Concrete and Gold
Justin Timberlake (vokály) – Make It Right

Kam pro Concrete and Gold?

Také v případě nejčerstvějšího počinu Foo Fighters si můžete vybírat z široké nabídky elektronické nebo fyzické distribuce.

Album na streamovacích službách (Spotify, Hudba Google Play, Apple Music, Deezer, TIDAL)
Za předpokladu, že využíváte některou z předplacených služeb pro poslech muziky, album si v rámci ní můžete vychutnat prakticky okamžitě.

Album v elektronické podobě (iTunes, Google Play)
V případě, že nevyžadujete vlastnit fyzickou kopii Concrete and Gold, jistě si vystačíte s variantami, které poskytují služby iTunes nebo Google Play.  Titul zde ve formátech M4A (iTunes), respektive MP3 (Google Play) získáte za 179 českých korun/7.99 Eur (iTunes), respektive 190 českých korun/přibližně 7 Eur (Google Play).

Album na CD nebo LP (CZ obchody, SK obchody)
Raději byste Concrete and Gold třímali pevně ve svých rukou? CD, respektive LP je a bude možné získat v obchodech, které vám napoví třeba srovnávací agregátor Heuréky. Obrátit se můžete také na oficiální obchod Foo Fighters, kde jsou dosud k dispozici i rozšířené kolekce s tričkem a dalšími tématickými předměty.

 

Foto: AnAngryBanker/Reddit, Samon Rajabnik/The Times, Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑