Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Témata Dave Grohl hovoří k novinářům během setkání Asociace televizních kritiků v Beverly Hills

Publikováno 15. 7. 2014 | 18:32 | Tomáš Hajduk

1

“Pěvecké soutěže? O tom muzika vážně není,” říká Grohl

Frontman Foo Fighters se minulý týden v americkém Beverly Hills aktivně zúčastnil setkání Asociace televizních kritiků, přítomným novinářům přiblížil jak chystanou dokumentární sérii Sonic Highways, tak i směr, který nabrala jeho kapela při natáčení nového alba.

I přesto, že už Dave nějaké ty zkušenosti s řečněním má (kupříkladu z loňské konference SXSW), na pódiu v hotelu Beverly Hilton to tak v jistých momentech příliš nevypadalo. Ani “nepřátelé” v podobě z klopy odpadlého mikrofonu či rozkřičeného mobilu uprostřed jedné z vět ale jeho vystoupení nijak negativně neovlivnili. Naopak – rocker se s úsměvem dokonce přiznal, že si v předvečer akce v blízkém baru s chutí popovídal s místními hudebníky – jednoduše proto, že se mu “nechtělo jít spát už před desátou.”

Už o něco vážněji se ale pustil do následného popisování filozofie, kterou se Foo Fighters řídili při přípravách své osmé řadovky. “Každé z těch osmi studií, které jsme navštívili, je pro mne posvátnou půdou. Jsou to moje kostely a památníky. Ostatně, historie se tvořila v podobných dírách po celé zemi,” vysvětlil. “Dle mého názoru je to o znovuobjeveném procesu. Mohli jsme se sebrat a natočit další desku ve studiu, vyrazit na turné a prodat pár triček. Kde v tom ale je jakákoliv zábava? Jsme pohromadě už dvacet let, tak proč se nesbalit a nevydat do malých studií, neodvyprávět hudební historii daného města? Co je za každém z těchto míst, které inspirovalo tamější muziku? Reálné důvody, kulturní vlivy. Existuje důvod proč jazz přišel z New Orleans, stejně jako proč country patří k Nashvillu nebo blues k Chicagu.”

Pokud by se snad někomu na první pohled zdálo, že série Sonic Highways hodlá ve svých několika epizodách jen ploše představit pár zapomenutých místností a lokalit, je pochopitelně na omylu. “Projekt se z nemalé části soustředí na důležitost všech těchto míst pro blízké okolí,” rozvedl Grohl. “V dnešní době, kdy je všechno dokonale propojeno, nám do jisté míry chybí určitý druh izolace. To díky ní vzniká tvorba ve specifických hudebních žánrech. Kupříkladu takový Seattle poměrně dlouho fungoval v jakémsi vlastním ekosystému a zhmotnil tak překrásnou hudební scénu s komunitou umělců,  kteří se navzájem podporují.”

“Vždyť přeci můžeme rozvést hudební historii kteréhokoliv města v Americe, protože každé místo má svou vlastní, něčím unikátní tvorbu. Hlavní myšlenkou je popsat příběhy tamějších, určitě nijak mimořádně opěvovaných muzikantů. Přesně tak získáme momenty, které mohou někoho inspirovat,” uzavřel. V dalším krátkém komentáři si však ještě neodpustil lehké rýpnutí směrem k soutěžím formátu Amerického idolu či jeho odnoším: “Vážně nechci, aby si moje děti mysleli, že jediná cesta, jak se stát hudebníkem, vede skrz frontu pěvecké soutěže a pracháče, který jim řekne jestli na to mají nebo ne. Nechtějte, abych se na tohle téma rozpovídal. Myslím si, že o tomhle muzika vůbec není,” dodal.

Podobně jako v případě Sound City, i tentokrát lze z každé jednotlivé Daveovy věty opět rozpoznat až mimořádnou zapálenost a snahu seznámit hudební veřejnost s klenoty, které už z toho či onoho důvodu zapadaly prachem. V žádném případě se přitom není možné bavit pouze o písních – pod výrazem můžeme objevit hudebníka, místo, techniku, inspiraci nebo třeba byť jen jednoduchou myšlenku. Už letos na podzim nás čeká velká seznamovačka a bude velmi zajímavé sledovat, jak nám ji HBO s Grohlem v čele zprostředkují. S osmým albem Foo Fighters v závěsu, samozřejmě.

Titulní foto: Frederick M. Brown/Getty

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Jedna reakce na “Pěvecké soutěže? O tom muzika vážně není,” říká Grohl

  1. altoja

    Těším se na všechno, co nám Mr. Grohl připraví… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑