Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

POHLED FANOUŠKA: Foo’s poprvé v Chorvatsku

Premiéra Foo Fighters v netradičním prostředí římského amfiteátru, kterou v polovině června hned dvakrát hostilo přístavní město Pula, se stala další destinací i pro Zdeňka Suchého. Nejen průběh první, tři hodiny trvající show, ale i sbírku postřehů a zajímavostí přímo z dějiště popisují jeho následující řádky.

Těžko si Foo’s pro svá historicky první vystoupení na pobřeží Jaderského moře mohli vybrat zajímavější místo než římský amfiteátr v Pule. Koncert měl být původně jeden, ale jelikož sedmitisícová kapacita arény byla vyprodána během několika málo minut, přidal se termín i o den dříve. Rychlost prodeje vstupenek byla podobná jako v prvním případě a Foo Fighters se tak údajně stali nejrychleji vyprodaným vystoupením nechorvatského umělce na chorvatském území. Slušný počin jak ze strany kapely, tak i jejích úspěšně nakupujících fanoušků.

Fanoušek Zdeněk s manželkou v Pule (18. 6. 2019)

Ano, i my jsme do Foo Fighters tak trochu blázni – po koncertech v Praze (2012 – historicky druhý v ČR), Krakově (2015 – historicky druhý v Polsku) a Gdyni (2017 – historicky třetí v Polsku) jsme si čtvrté setkání s Foo’s naplánovali do Puly (2019 – historicky první v Chortvatsku). Už před dvěma roky, kdy skupina ohlásila koncert v řecké Akropoli, jsem byl z jejich nápadu ohledně místa konání nadšen a říkal jsem si, jaké to asi je sledovat vystoupení na tak exkluzivním místě s omezenou kapacitou. Dokonce jsem se snažil sehnat vstupenky, samozřejmě beznadějně. Když pak Foo Fighters někdy v druhé polovině minulého roku ohlásili Pulu, v životě by mě nenapadlo, že 18. června 2019 budu stát se svou novomanželkou v kotli tamějšího amfiteátru a přede mnou bude hrát moje nejoblíbenější kapela. Zde se zaslouží poděkovat pořádající Los Angeles Agency, přes kterou se nám nakonec skutečně podařilo sehnat vstupenky.

Přistavené vozy pro kapelu poblíž amfiteátru v Pule (18. 6. 2019)  Zázemí pro kapelu u pulského amfiteátru (18. 6. 2019)

Naše čím dál častější spojení koncertu a dovolené nám tentokrát dovolilo být na místě konání s dostatečným předstihem, takže jsme si v parném odpoledni stihli projít město, ochutnat istrijskou gastronomii a dát si nějaký ten drink. Ještě dvě hodiny před akcí nic nenasvědčovalo tomu, že za pár hodin zde vystoupí umělci světového formátu. Předkapelu v podobě Franka Cartera & The Rattlesnakes nemůžu hodnotit, protože jsme je poslouchali jen ze zahrádky nedaleké místní restaurace. Nutno podotknout, že pivo zde stálo 20 chorvatských kun (přibližně 72 korun), zatímco uvnitř arény bylo ještě o 10 kun dražší, což se moc nepozdávalo ani místním. Zda je to moc nebo málo nechávám na posouzení každého z vás.

Zaplňující se amfiteátr v Pule před koncertem Foo Fighters (18. 6. 2019)

Po bezproblémovém vstupu do arény jsme si tentokrát nemohli odpustit absolvování první části koncertu přímo pod pódiem. Bez problémů jsme se dostali až do třetí řady. Tak blízko jsme kapele ještě nikdy nebyli. Asi po třetině setu jsme se hlavně kvůli doplnění tekutin přemístili do jiné části hlediště a show si užili zase z jiného pohledu. Zvuk byl všude výborný, světla nijak ohromující, tak jak to u Foo’s bývá – největším vizuálním efektem bylo nasvícení vlastního místa konání, respektive stěn amfiteátru. Samotné vystoupení, jehož tahouny byli zejména Dave s Taylorem, bylo jako tradičně přehlídkou syrového a poctivého rock ‘n’ rollu. Z playlistu mě asi nic moc nepřekvapilo, ale o to víc potěšila cover verze Under Pressure, při které Dave usedl za bicí a já měl konečně možnost vidět ho v jeho původní profesi. Před Taylorem klobouček za to, jak dokáže tenhle song odzpívat. Naopak jako “zcela mimo” na mě působil cover od AC/DC, jenž byl předposledním v celém playlistu. Koncert skončil okolo půlnoci a jelikož jsme bydleli za městem, měli jsme po východu z arény dvě možnosti – pěšky dvojkou až domů, nebo ulovit nějakého taxíka za rozumnou cenu. Když už jsme po magickém večeru došli až na výpadovku a smířili se s noční turistikou, podařilo se nám zastavit staršího sympatického chlapíka, s nímž během jízdy ještě stihneme chorvatsko-česko-anglickou konverzací probrat muziku, Prahu, pivo i víno…

Na závěr si ještě neodpustím jedno doporučení. Pokud nějakou kapelu nebo umělce opravdu milujete a naskytne se nějaký koncert, na kterém nechcete chybět, tak i když to vypadá s lístky beznadějně, nepropadejte beznaději. V tomto konkrétním případě šlo v den vystoupení na místě několik desítek vstupenek do prodeje a u arény se našlo několik i lidí, kteří lístky prodávali. V obou případech byly lístky za stejné ceny (!) jako v oficiálním předprodeji. Rozhodně se vyhněte stránkám Viagogo a podobným překupníkům!

Plusy

Místo koncertu
K římskému amfiteátru v Pule se dá přiřadit mnoho přívlastků – historický, magický, romantický, zajímavý, krásný, výjimečný, ale i praktický – to proto, že ze všech míst v aréně je to k pódiu opravdu blízko.

Atmosféra
Na fanoušcích i kapele bylo znát, že jde o unikátní večer na unikátním místě, navíc v zemi, kde Foo’s dosud nevystoupili.

Kapacita
Pořadatelé dali do prodeje opravdu rozumný počet vstupenek a v aréně se tak dalo i přes vyprodanou kapacitu bez problémů pohybovat.

Cena vstupenek
Vzhledem k exkluzivitě i kapacitě vcelku příjemné, respektive normální ceny: stání u pódia za 460 kun (přibližně 1700 Kč), nečíslované sezení za 430 kun (1550 Kč) a stání za 370 kun (cca 1330 Kč).

Mínusy

Zbytečně dlouhý playlist
Ač se to může od skalního fanouška zdát divné, tříhodinový koncert už je pro mě osobně porce až zbytečná. Tentokrát k tomu přispělo i horké počasí a natahování písniček různými sóly a vyhrávkami jednotlivých členů kapely.

Neosvětlené WC
Asi jediný pořadatelský problém, který jsme pocítili. Z návštěvy toitoiek umístěných v kamenných obloucích na nerovném terénu se tak stala slušná záchodová bojovka.

Zajímavosti

Ubytování ve Slovinsku
Už při obcházení arény před koncertem šlo jen těžko přehlédnout černé dodávky pro členy kapely. K mému údivu měly slovinské SPZ. Jak jsme se později dovtípili, kapela zřejmě bydlela (informace není ověřená) v Hotelu Palace ve slovinské Portoroži (pří jízdě dle předpisů přes hodinu cesty z pulské arény).

Taylor na ochozu
Ještě než jsme za zvuků hrající předkapely vstoupili do arény, se v jednom z oblouků objevil Taylor Hawkins. Pár fanouškům stojícím u piva párkrát zamával, stejně jako vedle něj stojící člověk (buď host kapely nebo člen týmu), načež oba zmizeli v backstage.

Taylor Hawkins mává fanouškům v Pule (18. 6. 2019)

První chorvatský koncert bez jednorázových kelímků
Jako ekologicky smýšlející lidé jsme zajásali, nicméně v aréně to organizačně úplně nedopadlo. Respektive jednorázové kelímky opravdu nebyly, ale ty, co měly být zálohované, zálohované nebyly a po koncertě je nebylo kam vrátit. Ty s logem kapely zůstaly nám a dalším fanouškům jako cenný suvenýr, zatímco ty s logem pivovaru se povalovaly všude možně. I tak jde o posun, který Chorvaté do příště určitě vychytají.

Kelímky z koncertu Foo Fighters v Pule (18. 6. 2019)

 

Text a foto: Zdeněk ‘Masakr’ Suchý

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑