Podpořte nezávislý Deník N

Novinky Dave Grohl během tvorby skladeb pro EP Saint Cecilia

Publikováno 23. 11. 2015 | 06:10 | Tomáš Hajduk

0

Potvrzeno. Foo’s představují pět nových písní ve formě EP

AKTUALIZOVÁNO Několikatýdenní odpočet na oficiálním webu Foo Fighters se dnes v šest hodin ráno konečně vynuloval a na adrese SaintCeciliaEP.com nám předložil už tak trochu očekávané – nový titul Saint Cecilia EP, zdarma k dostání již ode dneška!

Pětice skladeb, které nám kapela předkládá v podobě extended-play alba, už nějaký ten pátek existovala nedokončená na papíře (The Neverending Sigh dokonce dlouhých dvacet let – viz dopis Davea Grohla), definitivní podoby se však dočkala až během říjnového pobytu Foo Fighters v austinském komplexu Hotel St. Cecilia (konkrétněji mezi dvojicí vystoupení kapely na festivalu Austin City Limits). Samotné uvedení začala krátce poté avizovat i oficiální stránka skupiny, když veškeré aktuální informace nahradil prostý odpočet směřující právě k 23. listopadu 2015.

Přebal nového EP Foo Fighters, Saint CeciliaFoo Fighters – Saint Cecilia EP

Potvrzený tracklist:
1. Saint Cecilia (3:42)
2. Sean (2:11)
3. Savior Breath (3:11)
4. Iron Rooster (4:11)
5. The Neverending Sigh (4:45)

 

 

 

 

I přestože měla kapela s vydáním EP evidentně dopředu jasné plány, těžko mohla bez povšimnutí přejít události posledních dní, ke kterým došlo na území Paříže a dalších evropských měst. Obzvlášť, když teroristické útoky zamířily i do jejích vlastních řad – ať už díky napadení koncertu Eagles of Death Metal, skupiny složené z dobrých přátel Foo Fighters a založené dvojicí Josh Homme/Jesse Hughes, důsledkům v podobě zrušeného závěru vlastního turné či samotnému holému faktu, že drtivou většinu zasažených z třináctého listopadového dne tvořili hudební fanoušci.

Saint Cecilia EP je tak pochopitelně věnována právě jim – příznivcům, kteří se stali oběťmi teroru, jejich blízkým a všem obyvatelům hlavního města Francie. Foo’s spolu s vydáním EP požádali fanoušky také o podporu probíhající finanční sbírky Sweet Stuff Foundation, jejíž výtěžek míří k obětem útoků, a to včetně rodiny Nicka Alexandera, zavražděného člena týmu kolem Eagles of Death Metal.

Artwork Saint Cecilia EP, který nabídne vinylová verze alba
Artwork Saint Cecilia EP, který nabídne vinylová verze alba

O tom, že se projekt k rukám veřejnosti nakonec dostává v jiném duchu, než Foo Fighters původně zamýšleli, píše na webu EP i sám Dave Grohl – viz výňatek z dopisu níže. Celý text, včetně popisu vzniku alba, naleznete v našem překladu na tomto odkazu.

19. listopadu 2015

Dovolte mi dnes večer začít s předmluvou k dopisu, který jsem během závěrečné části turné k Sonic Highways napsal v mém hotelovém pokoji v Berlíně. Cítil jsem potřebu napsat tyto řádky s ohledem na srdcervoucí tragédie z 13. listopadu 2015, díky kterým tento projekt získal zcela odlišných odstínů. Jako ostatně všechno, zdá se..

Přípravy Saint Cecilia EP se rozběhly během letošního října jakožto oslava života a hudby. Hlavní myšlenkou je, že jsme ve světle blížícího se závěru našeho turné chtěli s vámi všemi sdílet naši lásku k obojímu – na oplátku za všechno, co jste nám dali.

Teď je tu však nový nadějeplný záměr, že čerstvé skladby snad, byť i tím nejmenším způsobem, dokáží přinést trochu světla do tohoto občas temného světa. Aby nám připomněly, že hudba je život a že naděje se zhojením jdou ruku v ruce s písní. Toliko nikdy nemůže být sebráno.

Všem těm, kdo byli zasaženi zvěrstvy v Paříži, všem blízkým a přátelům – naše srdce jsou s vámi a vašimi rodinami. Jednoho dne se opět vrátíme a naší muzikou oslavíme život, lásku. Tak, jak to mělo být učiněno.

Dave Grohl

Oficiální playlist alba na YouTube

Kde získat nové album?

Oficiální web (MP3, WAV, FLAC)
Saint Cecilia EP v podobě všech nejrozšířenějších audioformátů nabízí k bezplatnému stažení přímo oficiální web kapely.

Online obchody s hudbou (iTunes, Google Play)
Internetové obchody rovněž poskytují možnost bezplatného stažení EP do Vašich počítačů.

Streamingové služby (Spotify, Hudba Google Play, Apple Music)
Předplacené služby pro poslech muziky Vám umožňují si nové EP poslechnout okamžitě, a to bez nutnosti jakéhokoliv stahování.

Album na LP (oficiální obchod)
Pokud preferujete poslech alba z vinylu, můžete využít předobjednávky v oficiálním obchodě Foo Fighters (LP bude dostupné od února 2016).

Foto: Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Za účelem omezení spamu používá tento web Akismet. Jak je nakládáno s Vašimi komentáři zjistíte na tomto odkazu.

Nahoru ↑