Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Propagace ‘From Cradle to Stage’ jede na plné obrátky

Zahájení prodeje nové knihy Virginie Grohl ohlašuje v posledních dnech také hned několik doprovodných akcí po amerických festivalech, knihkupectvích i klubech. V jejich průběhu jsou návštěvníci svědky rozhovorů mezi autorkou samotnou a osobou taktéž povolanou – jejím synem Davem.

Přibližně hodinová setkání se pokaždé nesou ve velmi pohodové a uvolněné atmosféře. Všeobecně dobré náladě samozřejmě napomáhá hlavně vzájemně se doplňující a vtípky či grimasy neustále rozhazující ústřední dvojice, která ale zároveň neváhá ani upřímně poodkrývat vzpomínky na nespočet společných zážitků. Je přitom úplně jedno, zda je prožívali v klidu domova či na koncertních turné, jenž si Virginie dodnes častokrát nenechá ujít.

“Zrovna před chvílí jsem si vybavil sérii promo vystoupení po Evropě, na níž jsme s Foo Fighters byli v devadesátém sedmém,” bavil Dave Grohl kupříkladu hosty v newyorské pobočce obchodu Strand. “Nás na letištích nekontrolovali snad nikdy, zato máma to odnesla pokaždé.. asi žili v domnění, že jsem si z ní dělal mulu napěchovanou drogami.” A reakce Virginie? “Nepřipadá mi, že bych se někdy tvářila podezřele, ale je to pravda. Už jsem se usnesla, že jim nejspíš musím připomínat nějakého irského teroristu, jinak nevím.. Postupem času si člověk každopádně zvykne,” popisovala, zatímco jí Dave opakovanými posunky naznačoval nutnost hovořit do mikrofonu.


Záznam debaty Virginie a Davea Grohlových v knihkupectví Strand (25. dubna 2017)

Je to sice jen jeden z mnoha více či méně významných střípků, které ta circa šedesátka minut (a vlastně i 240 stran publikace samotné) ve výsledku stihne obsáhnout. Pokaždé musí jistojistě zaznít ohlédnutí za momentem, kdy se u Grohlů poprvé ukázalo, že budoucího rockera čeká dráha umělce, na přetřes se vždy dostane Daveův prospěch nebo řešení jeho předčasného opuštění školních lavic. K pochopení dokonalé harmonie mezi oběma vystupujícími ale bohatě stačí i podobná epizodka.

Případně ji co do názornosti spolehlivě nahradí jakékoliv interview v médiích, jichž sympatické duo zvládlo “jedním vrzem” absolvovat i několik v rozestupu pár hodin. Jestliže v televizní Late Show Stephena Colberta si Virginie vysloužila srdečný potlesk za své někdejší rozhodnutí, kdy Daveovi v jeho sedmnácti letech odsouhlasila přerušení studií a putování s kapelou Scream po Evropě, moderátoři ranního programu stanice CBS zase zvědavě naslouchali třeba historce o cestování a veselém prozpěvování matky se synem v jejich Fordu Maverick (video zde) – důsledkem těchto chvil bylo Daveovo nadšení pro objevování harmonií a akordů v každé písni, kterou mu nabídly tehdejší rádiové vlny.


Virginia a Dave Grohlovi v Late Show Stephena Colberta (26. dubna 2017). Bonusové vystoupení Davea s Preservation Hall Jazz Band naleznete tady.

Ústřední motiv From Cradle to Stage však není vhledem do jediné domácnosti, stejně jako obdobný přístup k výchově a motivace nepřinesla světu pouze Davea Grohla – neméně důležité výroky padaly také například v rodinách Janis Winehouse (maminka dcery Amy), Patsy Noah (Adama Levineho), Lindy Groban (Joshe Grobana), Marianny Stipe (Michaela Stipea) a mnoha dalších. “U všech dětí to bylo prakticky stejné: mezi svým dvanáctým až třináctým rokem věku zkrátka oznámili rodičům, že muzika je jejich život a vyjma hudební tvorby nehodlají dělat nic jiného,” přibližovala Virginia ve studiu CBS This Morning poznatky z povídání s hrdými matkami. Elegantně tím poukázala na zlomové momenty v životech mnoha rodičů i potomků, jenž mohou na základě jediného verdiktu “rodinné rady” vést jak k rozvoji více či méně zakořeněného zájmu (byť třeba nakonec zůstane jen oblíbeným koníčkem), tak i jeho (klidně nechtěnému) zadupání.

Scénář, kdy se dítko na základě nepatrného náznaku talentu vydává do světa na zkušenou a celá famílie mu nadšeně mává, je pochopitelně nesmyslným extrémem. Avšak ponaučit se z podobné publikace ve směru bezmezné podpory, oddanosti a zastání? To je krok, který nikdy nebude krokem vedle. Naopak, v případě některých úzkoprsých rodičů by From Cradle to Stage mohlo být vcelku ideální povinnou četbou.

Více informací o knize Virginie Grohl, včetně možností jejího pořízení, se dočtete v této doplňované aktualitě.

 

Foto: From Cradle to Stage, Repro YouTube, Seal Press/Twitter

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑