Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Publikováno 10. 8. 2018 | 09:30 | Tomáš Hajduk

VIDEO: Ready to Play. Dave vydal svůj sólový experiment

AKTUALIZOVÁNO Téměř třiadvacetiminutová instrumentální skladba, v rámci níž Dave Grohl stíhá zahrát hned na několik bicích souprav, kytar či kláves, se 10. srpna dočkala svého vydání.

Zavřít se osamocen v losangeleském nahrávacím studiu EastWest, pečlivě naplánovat a rozmístit obří sestavu hudebních nástrojů, složit píseň za využití každého z nich. Přesně o tomto záměru frontman Foo Fighters poprvé nadšeně mluvil už letos v květnu pro server Madison.com. Vzhledem k tomu, že během rozhovoru tehdy zazněly vskutku dopodrobna vylíčené kontury projektu, otazník vlastně zůstal pomyslně viset jen nad tím, kdy Dave dokáže najít skulinku ve svém programu a celý komplikovaný proces zrealizuje.

Přebal nové skladby Play od Davea Grohla

Nyní už víme, že se dílo podařilo – nahrávku Play je možné od desátého srpnového dne objednávat či streamovat prostřednictvím tohoto rozcestníku. Kromě elektronické verze (na iTunes navíc s FullHD videoklipem) se titul koncem září podívá i na vinyl. Jeho výlisky, stejně jako sety s originálními tričky, lze zavčasu pořídit prostřednictvím oficiálního obchodu Foo Fighters.

Za zmínku určitě stojí i oficiální promo web na adrese play.roswellfilms.com, jehož sekce přináší nejen informace o skladbě nebo její kompletní notový zápis ke stažení, ale obzvláště pak jednu speciální perličku. K dispozici je totiž také interaktivní provedení uveřejněného dokumentu – oproti verzi z YouTube si snadno pustíte samostatnou stopu kteréhokoliv z Davem použitých hudebních nástrojů a navrch si vyberete i to, zda jej chcete slyšet zcela izolovaně nebo naopak v rámci hlavního mixu.

“Zkrátka spustím nahrávání, sekundy začnou naskakovat. Za bicími natočím první party, načež přeběhnu k jiné soupravě a s jejím využitím na ně navážu. Stejně tomu bude i se všemi kytarami, kterým budou náležet další, odlišné pasáže písně,” popisoval Grohl koncem jara. Instrumentální “obíhačku”, jejíž vyladěný plánek si ostatně lze prohlédnout níže, pochopitelně musely zaznamenat také připravené kamery. Na tuto složku svého experimentu jakoby se hlavní postava (nejspíše i díky bohatým režisérským zkušenostem) těšila snad úplně nejvíce: “Všechno zachytíme takovým způsobem, že ve výsledném videu bude vidět šest různých Grohlů, jak pospolu hrají každou notu, na každý z nástrojů.. v jediném pokusu, samozřejmě. Dokonalé.”

Naklonovaný Dave dle svých vlastních slov opět “nahání nové výzvy a pátrá po způsobech pro zdokonalení sama sebe – v tom, co mu jde nejlépe.” Obyčejný smrtelník si nad jeho neutuchající tvořivostí možná i zakroutí hlavou, čerstvou novinku z osvědčené dílny ale pozornosti uniknout jistě nenechá.

Rozmístění nástrojů ve studiu EastWest při natáčení projektu Play

 

AKTUALIZOVÁNO (3. 8. 2018 13:20): Část rozhovoru Davea Grohla v televizní talkshow Jimmy Kimmel Live! se věnovala i novému sólovému projektu Play. “Jak jsem tak celou tu předlouhou věc psal, pořád jsem musel přemýšlet nad mými dcerami. Samy se při svých hudebních pokusech motivují a pořád se snaží učit nové věci. S kamarády formují první kapely, opravdu si jdou za svým. Je to přístup, o který jako muzikant nikdy nepřijdete – vlastně celoživotní posedlost,” vysvětloval Dave své inspirace při tvorbě ústřední skladby.

I z tohoto důvodu patří už samotný začátek doprovodného filmu segmentu, jenž se věnuje dětem a jejich prvním muzikantským krůčkům (mimochodem, zmíněná Grohlova dcera Violet se taktéž několikrát objevuje v záběru). “Spojili jsme se s několika organizacemi, které právě budoucím hráčům pomáhají s naukou a cvičením. Často se stává, že ve školách hudební výchova zcela chybí a tohle je cesta, jak jim ji vynahradit. Nehledě na spoustu nových přátelství a budoucích kapel, co na těchto setkáních mohou vzniknout,” dodal Grohl. Celé povídání z pořadu Jimmyho Kimmela naleznete níže.

 

AKTUALIZOVÁNO (6. 8. 2018 21:20): Další teaser k Play byl uveřejněn na YouTube kanálu Foo Fighters – segment z filmu zde.

AKTUALIZOVÁNO (10. 8. 2018 09:30): Článek doplněn v návaznosti na vydání skladby, kompletní video z YouTube přiloženo do jeho úvodu.

 

Foto: Foo Fighters, Nasty Little Man

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! ;)


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑