Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters na festivalu Secret Solstice v Reykjavíku (16. 6. 2017)

Publikováno 17. 6. 2017 | 13:18 | Tomáš Hajduk

0

Reykjavík si užil živý debut hned tří nových skladeb

Že Foo Fighters během svého prvního evropského vystoupení tohoto turné nevynechali čerstvou Run je jedna z těch očekávanějších dobrých zpráv. Ta další ale možná potěší ještě o něco více – festival Secret Solstice byl totiž nakonec svědkem také premiéry rockové verze The Sky Is a Neighborhood a dosud neodhalené novinky La Dee Da!

Podobně jako v případě BottleRock Napa se Foo’s ani na scéně Valhöll v severní části islandského hlavního města nemohli co do časových možností zrovna dvakrát usidlovat. Skladeb v přibližně devadesáti minutách zaznělo dokonce ještě o pár méně než právě při show na konci května. Přes to všechno ale kapela na diváky z ostrovní země zvládla vytáhnout trumfy zpodobněné do trojnásobné porce zbrusu nových pecek.

+ Potvrzený setlist

All My Life
Times Like These
Run
Learn To Fly
The Pretender
My Hero
Another One Bites the Dust (část písně Queen)
We Will Rock You (cover písně Queen, s Harper Grohl za bicími)
Cold Day In the Sun
Congregation
Walk
These Days
The Sky Is a Neighborhood
La Dee Da
Best Of You
Everlong

Úvod koncertu se ještě nesl v rovinách rozjezdu s All My Life a Times Like These, hned na to už ale přišel na řadu první svěží vítr. Dave Grohl velmi stručně uvedl Run – píseň, jejíž studiovou podobu známe vlastně jen něco málo přes dva týdny. Také naživo jde o neskutečně našlapaný zážitek, ještě více umocněný bezprostředními vokály frontmana.

Foo Fighters @ Secret Solstice Festival, Reykjavík, ISL (17. 6. 2017)

Run / We Will Rock You (+ Harper Grohl)
The Sky Is a Neighborhood / La Dee Da

Následné, v rychlém sledu zahrané My Hero a The Pretender se vzápětí staly předvojem pro uvítání speciálního hosta, který s příchodem na scénu tak trochu naznačil, že ani při nadcházející šňůře koncertů nebudou po boku členů kapely chybět jejich rodinní příslušníci.

Se začátkem Cold Day In the Sun totiž Taylor Hawkins nejprve prohlásil, že “nedávno potkal nový bubenický objev”, načež Dave za jeho soupravu pozval svou dceru Harper. Nešlo však o prázdné gesto, právě naopak – aktuálně už osmiletá slečna k bicím skutečně usedla a s Hawkovým pěveckým doprovodem předvedla We Will Rock You od Queen. “Asi čtrnáct dní zpátky mi Harper řekla, že by si chtěla zahrát na bubny. Odvětil jsem, že klidně a zeptal se, jestli se na ně chce i naučit. Prý ano. ‘A co takhle vystoupit před dvaceti tisíci lidí na Islandu a zkusit to před nimi?’ dodal jsem. Odpovědí bylo znovu ‘ano’. Takže dámy a pánové, přivítejte budoucí generaci a příštího bicmena z rodu Grohlů,” splnil lídr svůj slib.

Dave Grohl s dcerou Harper při koncertě v Reykjavíku (16. 6. 2017)  Dave Grohl při koncertě v Reykjavíku (16. 6. 2017)

Návrat do vod tradičních hitovek poté sice zajistily Congregation, Walk a These Days, další bonbónky byly ale jen otázkou času. Jako první Foo’s naservírovali The Sky Is a Neighborhood, tedy kousek poprvé předvedený během benefice Acoustic-4-A-Cure v půlce května. Tentokrát už se ale namísto akustické jednoduchosti dostaly ke slovu všechny kytary i jejich vyhrávané party, které si Dave v jeden moment neváhal raději hned několikrát zopakovat: “Takhle to má znít správně,” spokojil se až s pokusem po prvotním přerušení. Rockový háv skladbě v každém případě sluší a i rukopis Foo Fighters je rázem o poznání čitelnější.

Keep Your Pretty Promise to Yourself = La Dee Da

To u poslední “debutantky” večera nemůže být o původcích absolutně žádný pochyb. Asi si ještě vybavíte únorové vystoupení skupiny pro nejvěrnější britské fanoušky ve Frome, respektive dvě konkrétní vsuvky, jež poprvé naťukly existenci nového materiálu. Krátká ochutnávka tehdy zněla nejen při This Is a Call (současná Run), ale také v průběhu The Pretender – dle malé části zazpívaného textu se rázem sborově psalo o Keep Your Pretty Promise to Yourself.

Dave Grohl při koncertě v Reykjavíku (16. 6. 2017)

Po včerejšku je však už jasné, že název složený z tohoto sousloví byl krokem vedle. Píseň totiž ve skutečnosti přebírá spojení La Dee Da, tedy segment, který měla většina příznivců původně za jakési neurčité breptání. Novinku plnou rozháraných kytar lze po prvním poslechu rovněž s klidem zařadit mezi tvrdší kousky, což s výhledem na možné studiové album už napovídá poměrně jednoznačný směr, kterým by se mohlo ubírat.

Vše spolehlivě vyjasní uveřejnění dalších studiových vodítek, vzhledem k včerejšímu dění dost možná nikterak vzdálené. Co myslíte, dočkáme se už v průběhu června? 🙂

 

Foto: ​Hanna/mbl.is, Laif/Facebook, Foo Fighters/Twitter

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑