Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Momentka z první epizody Sonic Highways, dokumentu skupiny Foo Fighters

Publikováno 19. 10. 2014 | 01:41 | Tomáš Hajduk

2

Rozjezdová párty Sonic Highways přinesla i živou premiéru singlu

AKTUALIZOVÁNO Americký fanoušek mohl v pátek opravdu vrnět blahem. Nejprve měl možnost si na televizních obrazovkách pustit premiéru prvního dílu očekávaného dokumentu Foo Fighters, poté i přímý přenos jejich chicagského koncertu na facebookové stránce HBO.

Měsíce dlouhého čekání jsou definitivně pryč, kapela během předvíkendového večera poprvé uvedla svou celkem osmidílnou hudební výpravu. Hned první epizoda, během které Dave Grohl se svou partou poodkryl historické milníky amerického Chicaga, přitom dle kritiků přesvědčila “až pozoruhodnou komplexností”.

Divák je součástí skupiny hned od jejího příjezdu do místa určení, načež se s Grohlem okamžitě vydává na obsáhlá posezení s místními umělci – v případě “větrného města” jimi jsou jména jako Joe Walsh, Bonnie Raitt, Jimmie Vaughan, Billy Gibbons, James Murphy nebo Rick Nielsen. Největší pozornosti a opravdu podrobnému představení jejich životů, se pak během úvodní epizody těší bluesový kytarista a zpěvák Buddy Guy spolu s producentem (a rovněž kytaristou) Stevem Albinim. V případě druhého jmenovaného pochopitelně nemůže chybět připomínka jeho vzestupu z maličké punkové scény, založení skupiny Big Black, tvorba ikonického nahrávacího stylu ani vliv na In Utero, třetí desku Nirvany. Samozřejmě dojde i na představení Albiniho nahrávacího studia Electrical Audio, kde vzápětí Foo Fighters s Rickem Nielsenem zahájí práce na úvodních tónech své nové skladby, jejíž finální podoba zazní v posledních minutách celého dílu.

Právě závěrečné momenty epizody, kdy kapela na obrazovkách předvádí výsledek celého týdne, si pozorovatel konečně může spojit jednotlivé pasáže textu písně s útržky předcházejících rozhovorů.. a zjistit tak, že každá část zdánlivě náhodných výrazů Grohlova lyrična má najednou vždy jasného původce.

Když pomineme neoficiální zdroje, fanoušci z Česka a Slovenska se na úvodní díl Sonic Highways můžou poprvé podívat v neděli ráno – v 6.00 hodin bude epizoda uvolněna v oficiálním obchodě kapely (psali jsme).

Premiérový dýchánek Foo Fighters živě od HBO

Internetem se snad ještě ani nestihly rozšířit první ohlasy na premiéru dokumentu a už bylo zase na co koukat. Tedy alespoň na americkém kontinentu, kde si fanoušci mohli na Facebooku dohledat stránku televize HBO a jejím prostřednictvím sledovat koncert Foo Fighters v chicagském klubu Cubby Bear.

Přibližně osmi stovkám lidí, kteří měli to štěstí a mohli být součástí vystoupení přímo na místě, se Dave v průběhu večera přiznal, že to pro něj byla “vážně ta nejdivnější noc jeho života”. Ono se není moc čemu divit – těžko říct, jak by se cítil kdokoliv z nás poté, co by navštívil stejný sál, kde před jedenatřiceti lety propadnul punkové muzice a navíc při tom potkal i frontmana tehdy vystupující skupiny. Grohl ale v každém případě nezůstal jen u sdělování pocitů, Jeffa Pezzatiho z Naked Raygun si rovnou pozval na pódium a zahrál si s ním Surf Combat, jednu ze skladeb, na kterou kdysi dávno nejspíš sám pařil.

Součástí celého, 22 písní čítajícího setlistu byly dále raritky jako Up In Arms (věnována Steveovi Albinimu) nebo Weenie Beenie, ke slovu se dostalo i několik cover verzí. Kromě skladby Miss You od Rolling Stones se jejich výběr točil už pouze kolem tvorby formace Cheap Trick, za což pochopitelně mohla účast dalšího hosta – kytaristy Ricka Nielsena. Po My Hero nejprve zazněla Stiff Competition, jež si celá sestava s chutí zopakovala ve stejném stylu jako u Lettermana o dva dny dříve, v závěru ji pak ještě doplnila Surrender. Když už měl pomalu nadejít čas tradiční rozlučkové Everlong, Dave do mikrofonu ohlásil “píseň, kterou jsme napsali pro tohle město” a s kapelou i Nielsenem představil naživo poprvé hraný výtvor ze Sonic Highways – Something From Nothing. Jak se (nejen) live verze nového singlu povedla si můžete pustit v dostupném kompletním záznamu níže.

Potvrzený setlist:

All My Life
I’ll Stick Around
Rope
Up in Arms
Big Me
White Limo
Arlandria
My Hero
Stiff Competition (cover Cheap Trick, s Rickem Nielsenem)
Cold Day in the Sun
Miss You (cover Rolling Stones)
Generator
Walk
Learn to Fly
This Is a Call
The Pretender
Best of You
Surf Combat (cover Naked Raygun cover, s Jeffem Pezzatim)
Weenie Beenie
Surrender (cover Cheap Trick, s Rickem Nielsenem)
Something From Nothing (s Rickem Nielsenem)
Everlong

Foo Fighters @ Cubby Bear, Chicago (17. 10. 2014)
Kompletní koncert (setlist výše)

Foto: Repro SweetParamania.com

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.2 reakcí na Rozjezdová párty Sonic Highways přinesla i živou premiéru singlu

  1. clyde

    čekal sem ze den po odvysílání to nekdo loupne někam ke stažení a furt nic? :-/ c’mon! :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑