Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Publikováno 29. 1. 2016 | 13:43 | Tomáš Hajduk

Šestačtyřicátiny Davea Grohla aneb rock’n’rollová noc nocí

Celá Daveova narozeninová show, kterou 10. ledna loňského roku vidělo The Forum v kalifornském Inglewoodu, byla od prvního momentu doslova prošpikovaná slavnými hosty a gratulanty v jednom.

Směr tehdejšímu mimořádnému večeru udal vlastně hned samotný začátek koncertu, když Grohlovo ujištění, že “tohle bude nejstřelenější noc vašich životů,” následoval nástup Paula Stanleyho a dvou hitů KISS – Detroit Rock City a Do You Love Me. O pár skladeb Foo Fighters později zase pódium i celou halu ovládlo trio Kyle Gass, Jack Black (staří známí Tenacious D) a Slash, aby v záplavě balónků Daveovi sborem zapěli tradiční Happy Birthday a přiložili pod kotlem díky Tie Your Mother Down (Queen) spolu s Immigrant Song (Led Zeppelin). “Kdybych si mohl vybrat jednoho člověka, se kterým bych si tu dneska rád zahrál pár songů, víte koho bych zvolil?” ptal se oslavenec do publika zhruba po hodině rozjeté párty, načež si hned vzápětí přání i sám splnil – dalším vystoupivším hudebníkem nebyl nikdo jiný než Alice Cooper, který zpestřil setlist svými School’s Out a I’m Eighteen. A to se show prosím pěkně ještě nepřehoupla ani do své druhé poloviny!

Foo Fighters s Tenacious D a Slashem během narozeninové show Davea Grohla v The Forum

Nutno dodat, že ani když už se tak stalo, jakékoliv zpomalení rozhodně nepřipadalo v úvahu. Spolu s Nickem Oliverim, Grohlovým někdejším kolegou z Queens of the Stone Age, Foo’s nejpve připomněli austinskou epizodu své dokumentární série Sonic Highways (díky Two Headed Dog, největšímu hitu Rokyho Ericsona) a po následné trojici vlastních písní znovu rozšiřovali už tak obsáhlý seznam odehraných cover verzí: Dave Grohl zaujal sobě nezvyklou pozici basáka, na scénu přizval Zakka Wyldeho, dobrého přítele z Black Label Society a spustil první tóny N.I.B. Publiku v tu chvíli bylo jasné, že na řadě je tvorba další legendy – Black Sabbath. Čtvrtou skladbu z debutového alba heavymetalových Britů nakonec nenechal o samotě kousek jen o něco málo mladší – Fairies Wear Boots z Paranoid.

Dave Grohl a Paul Stanley během narozeninové show v The Forum David Lee Roth, Taylor Hawkins a Dave Grohl během narozeninové show v The Forum

Diváci jakoby neustálé dávky fantastična už ani nestíhali pobírat. Lávka směřující ze zákulisí na předsunutou scénu se pro tento večer jednoduše změnila v dálnici, po které si to oběma směry za obrovského aplausu šinula jedna hvězda za druhou. Nasazené tempo na ní svým sprintem ostatně demonstroval i příští host – frontman Jane’s Addiction, Perry Farrel. Z dílny losangeleské formace se Foo Fighters v čele s jeho vokály pochopitelně nemohli vyhnout Mountain Song, na kterou navázal titul dalších velikánů: Miss You od The Rolling Stones. Rock’n’rollová přehlídka si pak na moment odskočila i do vod neworleanské jazzové scény, a to poté, co byl ohlášen příchod pozounisty Troye “Trombone Shorty” Andrewse. Společný jam celé sestavy jako kdyby chtěl opakovaně demonstrovat dokonalou provázanost jednotlivých nástrojů napříč hudebními žánry.

Velké finále, pokud je označení pro blížící se závěr už tak hosty nabitého představení vůbec dostačující, patřilo ještě dvěma novým jménům. Tím prvním byl během cover verzí skladeb Panama a Ain’t Talkin’ ‘Bout Love sám jejich autor – David Lee Roth z Van Halen, definitivní tečka pak po boku navrátivšího se Slashe a Zakka Wyldeho patřila Lemmymu Kilmisterovi z Motörhead. Ikonická postava heavy metalu jako takového a Grohlova obrovská inspirace (sám jej ostatně uvedl se slovy, že ho považuje za svého “hrdinu a hudebníka, který je ztělesněním nefalšovaného rocku”) se za mikrofonem ujala klenotu Let It Rock (původně od Chucka Berryho) a více než tří a půlhodinové (!) rock’n’rollové radovánky stylově uzavřela. Poslední ovace pro všechny zúčastněné, poslední přechod po lávce do útrob inglewoodského The Forum a z každého kroku Davea Grohla směrem ze scény partné jedno – na tuhle oslavu svých narozenin a žádný moment z ní nikdy nezapomene. Stejně jako nikdo z nás.

Foo Fighters, Zakk Wylde, Lemmy Kilmister a Slash během finále narozeninové show v The Forum

Za kompletním průběhem koncertu z desátého lednového dne roku 2015 se prostřednictvím moc pěkně sestříhaného záznamu můžete výše ohlédnout i Vy. Rozhodně to stojí za to.

 

Foto: Kevin Mazur/WireImage, LocaleMagazine.com

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! ;)


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑