Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Rozhovory Chris Shiflett: Je fajn být opět v práci

Publikováno 21. 8. 2013 | 20:04 | Tomáš Hajduk

1

Shiflett: Novou desku Foo Fighters natočíme začátkem příštího roku

Zatímco kolem Foo Fighters opět pomalu sílí všeobecný ruch, Chris Shiflett si stále užívá poklidných klubových koncertů se svým country projektem Chris Shiflett & the Dead Peasants.


Kdepak, tohle není Wembley, kde se Foo Fighters v minulých letech představili před téměř devadesáti tisíci fanoušky. Tohle je SLO Brew, bar na koleji v kalifornském San Luis Obispo, kam na prázdninový program dorazila zhruba šedesátka studentů. “Nikdo pořádně neví kdo vlastně jsme,” popisuje Chris magazínu Rolling Stone pár hodin před koncertem. “I když přijde třeba dvacet lidí, cítím, že jakmile se na mne podívají, hned jim dojde: ‘áha, tenhle to je’.”

Narozdíl od jiných umělců, kteří na stejném místě vystoupili v předchozích dnech, Shiflett se s klubovými koncerty pomalu loučí: “Je to vlastně pár týdnů, co jsme s Foo Fighters začali dávat dohromady novou desku.”

Chris Shiflett je stylový - když country, tak s kloboukem a v košiliKdyž Dave Grohl minulý říjen na Facebooku oznámil časově neomezenou tvůrčí pauzu Foo Fighters, okamžitě se světem začaly šířit spekulace o derniéře rockové kapely. “Věděl jsem, že jsme neskončili, možná jsem si říkal, že ta přestávka bude delší. Ale co, je to fajn. Je fajn být opět v práci,” popisuje.

Od punku k rocku, od rocku ke country

Kytarista Foo Fighters se k Dead Peasants vrátil vlastně hned vzápětí po avizovaném oddechu své hlavní formace. Zatímco při premiéře projektu v roce 2010 se skupinou představil zejména svou vlastní country tvorbu, tentokrát se ubral směrem k tradičnějším písním. “Kdykoliv na cestách jsem pořád poslouchal staré honky-tonk country. Nikdy jsem nic podobnýho nehrál, ale řekl jsem si, že bychom se do týhle muziky mohli ponořit, chvilku si v ní zaplavat. Prostě se naučit hromadu starých honky-tonk skladeb, který tak milujeme a odehrát pár koncertů. Nějakou dobu u toho zůstat. Pomalu mám pocit, že abych něco opravdu přijmul za vlastní věc, musím toho udělat pořádnou porci.”

A když už si Shiflett s Dead Peasants honky-tonk melodie začali brnkat, rozhodli se některé z nich i natočit. Výsledkem je All Hat and No Cattle, nové album cover verzí skladeb od umělců jako Owens, Merle Haggard nebo Waylon Jennings. Zatímco většina písní skupiny prohlubuje typický ‘Bakersfield Sound’, zpopularizovaný kalifornskou country scénou v padesátých letech, nosovou výslovnost nebo posmutnělý ‘nádech opilcův’ v Shiftyho vokálech nenajdete. V rychlém tempu hraných coverech spíše narazíte na zpestření v podobě nezaměnitelných rockových partů – evidentních třeba ve verzi Are You Sure Hank Done It This Way?, dvouakordové písničce, kterou kytarista zakončuje rozdováděným jamem vyplněným trumpetou jako z nahrávky od Stax (hudební vydavatelství, pozn. red.).

Ačkoliv byl Chris v minulosti součástí hned několika vedlejších projektů, šlo zejména o punkové skupiny (jmenujme kupříkladu Jackson United nebo Me First and the Gimme Gimmes). I punk má ale s honky-tonk společnou minulost – zejména v jižní Kalifornii je třeba spjatá se jménem Dwighta Yoakama, country zpěváka, který s punkem seznámil diváky v počátcích své kariéry. A teď žánry podobně střídá i Shiflett: “Honky-tonk a punk jsou pro mě jak spřízněný duše,” říká. “Těžko říct, proč přesně to tak je, možná jenom jakýmsi ‘se*u na tebe’ postojem. Vzpurným charakterem.” V mládí sice začínal na kapelách jako Aerosmith nebo Stones (poprvé vystupoval s písničkami Kiss v talentové soutěži na střední škole), postupně si ale oblíbil právě country kytaristy. “Říkám si, že jsou pro mě jak rozšiřující lekce hraní na kytaru. Country hráče miluju,” dodává. To je poznat i při koncertech, kdy celé uskupení nezapomíná na stylové oblečení – košile s dlouhým rukávem a k tomu kovbojské klobouky jsou propriety, bez kterých je na pódiu uvidíte jenom těžko.

Plány na další desku s Dead Peasants “překazili” Foo Fighters

Vzhledem k tempu, do kterého se Chris Shiflett & the Dead Peasants v posledních měsících dostali, naplánovali vydání ještě jednoho alba – tentokrát opět plného vlastních skladeb. Mezitím se ale ozvala kapela hlavní: “Jak povídám, byla to vážně krátká přestávka,” říká s úsměvem. “Nahrávání nové desky Foo Fighters chystáme na začátek nového roku.”

Že by snad Shiflettův country vedlejšák nějak ovlivnil novou desku Fighters moc nečekejme. I přes kytaristovy vtípky, že možná zkusí někam protlačit krátký part na banjo: “Uvidíme, jestli se mi ho povede propašovat, když se zrovna nebude nikdo koukat. A Dave pak přijde s otázkou – kdo tam dop*dele nacpal to banjo?”

Foto: Repro/Foo Fighters Czech & Slovak Fans, Jack Butler/Riverfront Times

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Jedna reakce na Shiflett: Novou desku Foo Fighters natočíme začátkem příštího roku

  1. altoja

    Shiflett mi přijde ze všech členů jako největší pohodář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑