Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Momentka z příprav třetí písně z alba Sonic Highways, Congregation.

Publikováno 2. 11. 2014 | 19:54 | Tomáš Hajduk

0

Sonic Highways v Nashvillu? Country a nic než country

Jak ukazuje třetí díl putování Foo Fighters napříč americkou hudební historií, návštěva hlavního města státu Tennessee byla pro většinu členů tak trochu krokem do neznáma. Při pátečním halloweenském koncertu na stejném místě byste ale na nic podobného už ani nepomysleli.

Jen těžko by se další epizoda Sonic Highways mohla věnovat i jinému žánru, než pouze country, pro které je Nashville doslova Mekkou. To ostatně ukazují jak předkládané prostřihy zabírající nepřeberné množství klubů v ulicích města, tak i obsáhlý seznam tváří, které historické milníky tamější scény s nadšením popisují.

V roli nejbližšího souputníka kapely se hned v úvodu představuje zpěvák a kytarista Zac Brown. Z jeho úst se nejprve můžeme dozvědět o seznámení s Davem Grohlem, načež dojde i k nastínění loňské spolupráce – výsledkem bylo frontmanem Foo Fighters produkované album Zac Brown Band, později příhodně nazvané The Grohl Sessions (psali jsme). Brown ze záběru kamer nezmizí ani během příjezdu Foo’s do středobodu dění jejich celotýdenní návštěvy, studiového komplexu Southern Ground, kdy je představen jako jeho hrdý majitel.

Až na Chrise Shifletta a jeho projekt s Dead Peasants, se kapela od prvního momentu nijak netají tím, že její znalost nashvillské country scény nedosahuje zrovna závratných úrovní. Zatímco Grohl na rovinu hlásí, že “jedinou postavou, která mu něco říká, je Zac Brown”Nate Mendel s Patem Smearem se ve své šatně zoufale rozhlíží po vyvěšených portrétech a zjišťují,  že mají problém rozpoznat byť jen jednu alespoň trochu známější tvář.

Přitom už jenom jména ze seznamu účinkujících by zcela jistě byla dostačující nápovědou – zpěvačky Dolly Parton (divákům popisuje třeba historku, jak se o cover verzi její I Will Always Love You neúspěšně pokoušel Elvis Presley) a Emmylou Harris, majitelku 13 cen Grammy, doplňují pánové Willie Nelson (všichni hosté se shodují, že úspěch zaznamenal až se změnou z uhlazeného chlapíka v hippie aktivistu), pianista a producent Tony Brown či Steve Earle, jehož písně nahrávali interpreti jako Johnny Cash nebo Waylon Jennings. Z mladší generace se k vývoji country vyjadřují i současné hvězdy žánru, zastoupené například Danem Auerbachem z Black Keys a zpěvačkou Carrie Underwood.


Vrcholem celé epizody jsou jako obvykle přípravy písně pro nové album Foo Fighters. Jak se přitom můžeme v průběhu dílu dozvědět, kapela se za účasti Zaca Browna, který v Congregation kromě doprovodných vokálů obstarává i melodické, kytarové vyhrávky, zpočátku potýkala s nedostatkem nápadů pro prvotní aranži. “Přísahám, že až když jsem se podíval na světlo, které do studia přicházelo z výklenku pod střechou, došlo mi, jak to chci zahrát,” popisoval Grohl vlivy Southern Ground, mimochodem někdejšího presbyteriánského kostela. Ty dost možná, spolu s atmosférou města, přispěly i k finální podobě skladby – ačkoliv kapela pro trojku Sonic Highways zpočátku nechtěla country prvky nijak zvlášť zdůrazňovat, výsledný výtvor v sobě tamější kouzlo zkrátka nezapře. A to rozhodně není na škodu.

Maskovanou kapelu při halloweenském večeru doplnili Zac Brown a Tony Joe White

Zaplněný sál nashvillského Ryman Auditorium se v pátek večer, v rámci dalšího klubového koncertu k aktuálnímu dílu dokumentu, od Foo Fighters dočkal nejen šestadvaceti položek nabitého setlistu, ale vzhledem k termínu konání i originální stylizace jednotlivých členů kapely (alá Kiss, že by?).

Dave Grohl během vystoupení Foo Fighters v nashvillském Ryman Auditorium Dave Grohl, Pat Smear, Tony Joe White, Zac Brown a Carrie Underwood v zákulisí Ryman Auditorium

Zatímco makeupové masky sice mohly zpočátku napovídat mnohé, samotné vystoupení už hororem v žádném případě neskončilo. Skupina divákům nabídla, podobně jako v předchozích destinacích (Chicago a Washington), tradiční soupisku předělávek od Queen, Davida Bowieho, Cheap Trick nebo Van Halen, z novinek pak znovu zahrála Something From Nothing a poté kousek místu nejbližší. Živá podoba Congregation přišla na řadu až v samotném závěru celé show, oproti očekávání bez účasti Zaca Browna, jakožto hosta Foo Fighters na studiové verzi písně.

Pokud snad měli hosté vzhledem k Brownově neúčasti nabýt dojmu, že celou sestavu tentokrát pohromadě neuvidí, zpěvák a kytarista jejich obavy rozehnal hned vzápětí – s Foo Fighters si po vystoupení u Lettermana znovu vystřihl War Pigs, předělávku Black Sabbath. V podobném duchu se na scéně během večera objevil také Tony Joe White, který s kapelou (opět jako u Lettermana) připomněl svůj největší hit, Polk Salad Annie.

Vybrané kousky z koncertu si jako obvykle můžete pustit v playlistu níže.

Potvrzený setlist:

All My Life
I’ll Stick Around
Rope
The Pretender
My Hero
Learn to Fly
White Limo
Arlandria
Cold Day in the Sun
Something From Nothing
Generator
Walk
Polk Salad Annie (s Tony Joe Whitem)
Monkey Wrench
Hey, Johnny Park!
Stiff Competition (cover písně Cheap Trick)
Under Pressure (cover písně Queen a Davida Bowieho)
Ain’t Talkin’ ’bout Love (cover písně Van Halen)
Breakdown (cover písně Toma Pettyho a Heartbreakers cover)
Best of You
For All the Cows
Weenie Beenie (věnováno Nickovi Raskulineczovi)
Congregation
War Pigs (se Zacem Brownem, cover písně Black Sabbath)
Everlong

Foo Fighters @ Ryman Auditorium, Nashville (31. 10. 2014)
My Hero / Under Pressure / Ain’t Talkin’ ’bout Love / Best of You
For All The Cows / Weenie Beenie / Congregation / War Pigs

Foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans/Sonic Highways, Brent Dougherty, FC Foo Fighters

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑