Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Foo Fighters během nahrávání ve studiu Rancho de la Luna

Publikováno 17. 11. 2014 | 14:37 | Tomáš Hajduk

0

Sonic Highways zkoumá Los Angeles pohledy zevnitř i zvenčí

Jestliže Dave Grohl v předchozích epizodách Sonic Highways popisoval jednotlivá města přímo z jejich centra, v případě Los Angeles svou pozornost směřuje zejména na lokace desítky kilometrů vzdálené.

Jen těžko by mohl mít další díl dokumentární série lepšího průvodce, než Pata Smeara, Daveova kolegu z Foo Fighters. Stačí vlastně jen krátká procházka, během které kytarista svému “šéfovi” stihne popsat, kde bydlel, jak vyrůstal i proč si nedovede představit domov kdekoliv jinde. “Ať už se vydám kamkoliv, vždycky mě to utvrdí, že doma jsem v Los Angeles,” prohlašuje. Když nad tím pak Grohl chvíli zapřemýšlí, může utrousit jen: “Tak tohle bude tvoje epizoda.” A jak ukazují následující desítky minut, ono tomu tak nakonec opravdu je.

“Los Angeles je pastvou pro oči. Přijedete a okamžitě vás pohltí jeho třpyt, oslnivá krása, sláva, bohatství.. je to americké město jako žádné jiné,” popisuje nejprve Dave “město andělů”, aby ale hned vzápětí dodal, že: “jakmile tu vrstvičku krásy či bohatství smetete, narazíte na hlínu. Mně se třeba do nitra sebe sama podařilo dostat až poté, co jsem L.A. opustil.” S těmito slovy dává frontman od města neobvykle ruce pryč a spolu se zbytkem kapely cestuje tři hodiny na východ, kde se usidluje v Rancho de la Luna, nahrávacím studiu zasazeném v pouštní osadě Joshua Tree.


Sonic Highways se tak rázem dělí na dvě samostatné, výpravné linie. Zatímco Grohl dále zůstává věrný místu, které se jej v osobní rovině dotýkalo nejvíce (kupříkladu z dob nahrávání druhé řadovky Foo’s) a jeho takříkajíc domácí a uvolněnou atmosféru postupně rozebírá s Joshem Hommem, Chrisem Gossem, Danielem Lanoisem nebo Davem Cathingem, popis hudební historie samotného Los Angeles obstarávají Pat Smear ruku v ruce se zpěvačkou a kytaristkou Joan Jett (včetně pohledu do společných a propojených začátků v Germs, respektive The Runaways), Rick Rubin, Slash, Paul Stanley nebo Robby Krieger s Johnem Densmorem z legendárních The Doors.

Smear se dokonce v jedné chvíli vydává sám i za tamějším dýdžejem ROQ a “hlavou Sunset Strip, která se znala doslova s každým”, Rodneym Bingenheimerem. Právě jeho rozhodnutí, zda pustit či nepustit skladbu do éteru, ovlivňovalo budoucnost většiny místních interpretů, stejně jako jí směroval i Bingenheimerův podnik English Disco. Jakmile se do popředí začala propracovávat bezstarostná tvorba Eagles a jim podobných skupin, klub vždy dokázal nabídnout punk rockovou alternativu – třeba formou koncertu Iggyho Popa.

I v případě pátého dílu Sonic Highways se od nás v následujících dnech dočkáte českých titulků, které pro soubory oficiální distribuce připravujeme ve spolupráci s uživateli Titulky.com – odkaz hledejte v sekci Média, doplněné aktualitě či na diskuzním fóru.

Pokud Joan Jett o nějakou tu minutu dříve zmiňuje, že část tehdejších posluchačů “nedokázala s kapelami jako Eagles najít to správné pouto”, Foo Fighters v Rancho de la Luna na podobnou překážku evidentně nenaráží a z účasti kytaristy Joea Walshe na skladbě Outside jsou naopak u vytržení. “Já se omlouvám, ale není to prostě úžasný, nahrávat s ním v jedný místnosti?” vykřikuje nadšeně Taylor Hawkins, který vzápětí provází diváka po stopách Walshovy bohaté tvorby – ta kromě Eagles zahrnuje i působení v rockových James Gang či úspěšnou sólovou dráhu. V momentě, kdy pak kytarista rozezní struny svým melodickým sólem, studio si rázem vychutnává další z těch okamžiků, pro jejichž objevení celá řada hudebníků opouštěla velkoměsta a zastavovala až tam, kde se jejich dosah stal zanedbatelným. “Lidé neznalí věci by se o místu jako Rancho de la luna nikdy nedozvěděli, a proto jsem jej chtěl blíže představit. Seberete se, veškerý ruch ulic necháte za sebou a pod hvězdami u táboráku popíjíte sklenici červeného vína. Cítíte se svobodně, což ovlivňuje vaší inspiraci i to, co děláte,” uzavírá Dave Grohl.

V The Roxy se dvěma hosty i pěti novými skladbami

Po týdenní přestávce způsobené rodinnými záležitostmi se Foo Fighters v Los Angeles opět vrátili k už zajetému formátu klubového koncertu, před kterým navíc divákům pouští aktuální epizodu Sonic Highways o jejich městě. Ani páteční večer v The Roxy, prostoru v západním Hollywoodu o přibližné kapacitě 500 míst, přitom rozhodně nebyl žádnou stereotypní záležitostí, což ostatně ukázaly hned momenty krátce po zvukové zkoušce. Ještě než se nadšené davy vůbec mohly podívat dovnitř klubu, otevřely se znenadání jedny ze dveří a z nich do fronty vyšli Dave Grohl s Taylorem Hawkinsem. Oba členové Foo Fighters rozdávali úsměvy na všechny strany, ochotně se fotili a podepisovali vše, co fanoušci dokázali v záchvatu překvapení najít po kapsách.

Když pak v sále o několik desítek minut později doběhly poslední řádky titulků čerstvé epizody dokumentu, kapela s The Feast and The Famine rozjela téměř třicetipoložkový setlist, složený jak z nejnovějších písní a hitů, tak i opět rozšířeného počtu předělávek. Na dvojku z nového alba nejprve navázala pětice Learn to Fly, White Limo, Arlandria, Times Like These a Rope, načež se zadýchaný Dave rozhodl vydat na bar v zadní části The Roxy. Foo Fighters odpálili The Pretender a jejich frontman seskočil do publika, prošel jím až k nejvzdálenějšímu pultu, kde z něj (po poctivém panáčkovi léčivé dobroty) na kytaru předvedl prodloužené finále skladby. “Vy to máte jednoduchý, ale abych si já mohl dát jednoho Jägermeistera, musím se protlačit davem, kde mě každej druhej štípe do zadku nebo bradavek,” narážel vzápětí na vzdálenost baru od pódia.

Podobně jako během předcházejících příležitostí si kapela ani tentokrát neváhala na scénu pozvat hosta, který se s ní podílel na přípravě studiové verze písně pro řadové album i momentálně uvedený díl dokumentární série. Kytarista Joe Walsh se k Foo Fighters připojil krátce po polovině odehraných písní a s viditelně potěšenou sestavou, jež hýřila úsměvy od ucha k uchu, zahrál jak novinkovou Outside, tak poté i svůj někdejší hit Rocky Mountain Way. Když už se následně mělo zdát, že jedna z tváří legendárních Eagles scénu zase opustí, na pódium přispěchal ještě Perry Farrell z Jane’s Addiction a návazné tóny prozradily další předělávku na programu – Mountain Song, skladbu z první studiové desky losangeleských rockerů.

Do vod své tvorby se Foo Fighters vrátili vlastně okamžitě poté, co za obrovského potlesku publika definitivně poděkovali oběma hostujícím spoluhráčům – konkrétně nadešel čas pro All My Life. Evidentně nadšený Grohl si v jejím úvodu ještě neodpustil krátké přerušení, během kterého se s publikem podělil o dojmy z předcházejících minut: “Abych řekl pravdu, jsem z toho pořád v šoku,” neskrýval dojetí. Následně už ale pokynul svým kolegům a přes Miss You, Dear Rosemary, Breakdown, Best of You, Something From Nothing a Under Pressure dovedl program až k závěrečné Everlong.

Nastalé loučení se ještě neslo v duchu Daveovy otázky, zda by přítomní zašli oslavit jeho nadcházející narozeniny do arény Forum v Inglewoodu, kam Foo Fighters hodlají dorazit v rámci blížícího se amerického turné (všechny termíny budeme znát v úterý), souhlasný ryk pak byl pro téměř tříhodinové hrátky opravdovou konečnou.

Potvrzený setlist:

The Feast and the Famine
Learn to Fly
White Limo
Arlandria
Times Like These
Rope
The Pretender
My Hero
Hey, Johnny Park!
Monkey Wrench
Congregation
Cold Day in the Sun
In the Clear
I’ll Stick Around
Generator
Walk
Outside (s Joe Walshem)
Rocky Mountain Way (cover písně, s Joe Walshem)
Mountain Song (cover písně Jane’s Addiction, s Perry Farrellem a Joe Walshem)
All My Life
Miss You (cover písně Rolling Stones)
Dear Rosemary
Breakdown (cover písně Toma Pettyho a Heartbreakers)
Best of You
Something From Nothing
Under Pressure (cover písně Queen a Davida Bowieho)
Everlong

Foo Fighters @ The Forum, Los Angeles (14. 11. 2014)
The Feast and The Famine / Congregation / Cold Day In The Sun / In The Clear
I’ll Stick Around / Outside / Mountain Song / Something From Nothing

Foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans/Sonic Highways

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑