Podpořte prosím sbírku Lékařů bez hranic

Novinky Dave si během druhé epizody Sonic Highways popovídal i se svojí matkou, Virginií Grohl

Publikováno 26. 10. 2014 | 18:00 | Tomáš Hajduk

0

Toulky po Washingtonu Foo’s doplnili tříhodinovou show

V pátek se na televizní obrazovky podívala druhá epizoda dokumentární série Sonic Highways věnující se hudební historii amerického hlavního města, Foo Fighters ji tentokrát v klubu Black Cat uvedli rovnou tříhodinovým vystoupením.

Jistě, v Chicagu měl mladý Dave Grohl možnost zhlédnout svůj první punkový koncert, který mu rázem zamával s dosavadním hudebním vkusem. Když se ale budeme zajímat o jeho následné první krůčky v pozici aktivního hudebníka, musíme se s ním vydat domů do státu Virginia, kde na předměstí amerického Washingtonu vyrůstal se svojí matkou. A proč by se měl čerstvý punkrocker při objevování své nové vášně zaměřit na jiné místo než to, které má prakticky co by kamenem dohodil? “Všechny zážitky, které jsem tam od svých čtrnácti let prožil, ze mne udělaly muzikanta. Získala si mě komunita s podporou a láskou, kterou zdejší hudební scéna doslova bujela,” popsal Grohl během dalšího dílu svého dokumentu.

Druhá epizoda Sonic Highways svými reflektory míří zejména na pro Washington typický žánr go-go, který frontman Foo Fighters v rámci pořadu rozebírá například s “Big Tony” Fisherem (Trouble Funk) a již zmiňovanou tamější punkovou scénu. V jejím případě se jako ústřední mluvčí představují osoby bezpochyby nejpovolanější – Ian MacKaye, člen skupin jako Teen Idles, Minor Threat nebo Fuguzi a spoluzakladatel nahrávací společnosti Dischord Records, spolu s producentem a majitelem studia Inner Ear, Donem Zientarou.

Právě kombinace Inner Ear se Zientarovou produkční činností a MacKayovou nezávislou společností, byla základem pro vznik naprosté většiny punkových titulů, jenž Washingtonem kdy zněly. Když pak každý nový výtvor navíc doprovodilo až vášnivé zapálení i ze strany jeho autorů (zejména skupin Minor Threat, Scream a Bad Brains), kteří byli schopni pořádat párty jen za účelem ručního kompletování obalů pro desky nebo příprav nepočítaného množství a variant propagačních letáčků, z několika málo žánru věrných tváří se rázem stala masa strhávající další a další nové příznivce. K tomu si kromě Davea (aktivní ve formacích jako Mission Impossible, Dain Bramage nebo Scream) mohl své poznamenat třeba i Nate Mendel: “Název Inner Ear jsem na přebalech alb vídal snad od roku 1983 a i proto pro mne byla návštěva tohohle studia nejočekávanější. Vypadá to tady jak v mém pokojíku,” přiznal s odkazem na zarámovanou sbírku materiálů na stěnách studia, načež doplnil své parťáky při finišování další písně pro novou placku Foo Fighters –  The Feast and The Famine.

Black Cat se od Foo Fighters dočkal tříhodinového nášupu

Podobně jako v případě Cubby Bear si i fanoušci v malém washingtonském sále nejprve prohlédli čerstvý díl Sonic Highways o jejich městě, Foo Fighters na ně nastoupili krátce poté. Opravdu obsáhlá show, která přibližně čtyři stovky přítomných hostů zabavila na dlouhé tři hodiny, nabídla kromě hitů a cover verzí písní od Cheap Trick, Toma Pettyho nebo Queen také obě dosud představené skladby ze Sonic Highways – zatímco Something From Nothing celý setlist uvedla, The Feast and The Famine  v závěru poprvé zazněla v živém provedení. Přehled během večera odehraných písní naleznete spolu s prvním klipem níže.

Potvrzený setlist:

Something From Nothing
The Pretender
New Way Home
Up in Arms
I’ll Stick Around
My Hero
Learn to Fly
White Limo
Arlandria
Cold Day in the Sun
Stiff Competition (cover písně Cheap Trick)
Breakdown (cover písně Toma Pettyho a Heartbreakers)
Miss You (cover písně Rolling Stones)
Under Pressure (cover písně Queen a Davida Bowieho)
Ain’t Talkin’ ’bout Love (cover písně Van Halen)
All My Life
Aurora
Generator
Walk
Monkey Wrench
Hey, Johnny Park!
Times Like These
This Is a Call (s částí Eye of the Tiger)
The Feast and the Famine
Into the Void (cover písně Black Sabbath)
Weenie Beenie
Big Me
Best of You
Everlong

Foo Fighters @ Black Cat, Washington D.C. (24. 10. 2014)
The Feast and the Famine

Titulní foto: Repro Foo Fighters Czech & Slovak Fans/Sonic Highways

Líbilo se? Nezapomeňte náš článek nasdílet! 😉


O autorovi

, zaměstnaný neumělec, už od útlého věku příznivec rockové muziky. Dlouho jsou jeho favority britští Queen, i díky kterým se později seznamuje s Foo Fighters – a postupně jim propadá. V diskuzích a na sociálních sítích jej naleznete pod přezdívkou letha.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru ↑